Сильвестров день
15 січня – 15 день нового року за григоріанським календарем.
На цей день іменини припадають у власників імен Василь, Серафим, Сильвестр та Юліанія (Юліана, Юляна, Уляна).
Православні християни цього дня вшановують пам’ять архієпископа Сильвестра І, якого церква причислила до лику святих. За переказами, він зміг навернути у християнство імператора Костянтина, який був язичником.
Сталося це у той час, коли на христоян відбувалися гоніння. Тоді імператор захворів на проказу, як покарання за неповагу до християн. Звернувшись по допомогу до Сильвестра, правитель не лише вилікувався, а й прийняв християнство. Після одужання гоніння припинилися, а християни отримали привілеї.
У народі Сильвестров день відомий також як Куряче свято. Така назва пов’язана з тим, що цього дня чистили курники. За повір’ями, якщо на Сильвестров день семирічний чорний півень відкладе яйце у гної, то влітку, 4 червня, з нього народиться Василіск.
Аби захистити курей від лиха, а курчат від смерті, пращури вішали цього дня амулет, який називається куряче око. Це мав бути камінь розміром з яйце з діркою посередині. У неї протягували нитку і вішали у курнику.
На Сильвестров день над хворими на лихоманку читали спеціальну змову, а у церквах молилися за тих, у кого були проблеми з ногами. Пращури вірили, що 12 лихоманок, доньок царя Ірода, уособлювали всі людські хвороби. Таким чином віряни намагалися захистити себе від цього.
Предки вірили, якщо людина народилася на Сильвестров день, то з неї вийде гарний птахівник. Також жінки не упускали можливість поворожити. Цього дня гадали на те, якою буде погода. Для цього брали цибулину, розділяли на 12 часточок і кожну з них посипали сіллю. На ранок дивилися скільки частинок залишилися вологими, стільки місяців у році дощитиме.
Також цього дня не можна було їсти м’ясо птиці, аби втримати щастя у помешканні. А якщо одвірок на паркані потерти освяченою водою, то можна було залучити у дім благопочуччя та здоров’я.
Слідкуючи цього дня за погодою. предки звертали увагу на багато речей, зокрема поведінку птахів. Вони вірили. якщо сорока шукає прихистку в хаті. то слід було готуватися до заметілей. А от ранній спів півнів, навпаки, означав наближення відлиги.
Про зміну погоди говорили хмари. які з’являлися на вечірньому небі у день Святого Сильвестра.
Цей сайт використовує cookies для покращення результатів відображення реклами для вас