Середа, 3 Березня, 2021

Хто навчився правильно витрачати гроші, той опанував світ

У контексті культури витрачання грошей виділяють дві проблеми – марнотратство і скупість. Це крайнощі, впадаючи у які людина може багато втратити і зажити поганої слави.

Древньогрецький філософ Аристотель про гроші говорив, що вони розпалюють уяву, що, своєю чергою, викликає різноманітні спокуси. І для того, щоб їх приборкати, потрібно мати чесноту (з наголосом на «о» -авт.) щедрості. Водночас, цю чесноту Аристотель бачив як золоту середину – помірність між нестачею і надміром, – пише Михайло Крайський.

Філософ характеризує марнотратну людину як таку, що витрачає гроші на непотрібні речі, більше, ніж потрібно, і тоді, коли не потрібно». Натомість, «скупий складає гроші не на те, що потрібно, і не стільки, скільки потрібно, ані тоді, коли потрібно». Це начебто загальнозрозумілі речі, але на практиці варто поставити собі запитання про витрати.

Людина, яка має чесноту щедрості, за Арістотелем – та, «яка витрачає гроші на відповідні цілі, у відповідній кількості й у відповідний час». Донині ці три критерії: мета, кількість і час, лежать в основі культури витрачання коштів.

Гроші
Гроші

А що ж таке щедрість за Арестотелем?

Нічого незнайомого і нового.  Саме так й звикли ми розуміти поняття щедрості: вміння витрачати гроші на інших з радістю, тобто, щоб принести іншим радість. Це дуже суттєва особливість – з радістю (без розрахунку, без показухи) і для радості іншого.

Аристотель вказує на ще одну чесноту щодо грошей – це благородство. Це здатність витрачати гроші на себе: на духовний і культурний ріст (книги, театр, подорож), на те, що нам приносить естетичне задоволення і складає про нас гарне враження – одяг, парфуми, інтер’єр. Це те, що ми вважаємо красивим.

 

Поділіться статтею

Катя Павлік та Віктор Павлік

Віктор Павлік покинув вагітну дружину та зачинив перед її носом двері: “Я цього не переживу”

Віктор Павлік залишив дружину у самотності та побіг розважатися у джакузі.
Григорій Чапкіс

Як виглядають та чим займаються дружини хореографа Григорія Чапкіса, який відсвяткував свої 91 іменини

Григорій Чапкіс - рідкісний серцеїд. Легендарний хореограф чотири рази був одруженим.

Оля Полякова привітала старшу доньку Марію з днем народження: артистка вміє підібрати вірні слова, коли хоче

Оля Полякова привітала доньку Марію з днем народження та показала, як вітають її члени родини та друзів
Маша Єфросиніна

Маша Єфросиніна не буде навчати доньку в Україні: чому родина відмовилася від престижної столичної школи

Маша Єфросиніна своїм талантом прославила Україну, от тільки тут не захотіла навчати власну доньку. Розбираємося чому.

Популярне

Останні новини