Як приготувати національну страву лечо — проста та демократична в ціні

Закарпатці надзвичайно сильно люблять і поважають свою кухню. І однією з популярних страв є закарпатське лечо. Ця страва готується виключно з овочів, а її смак просто неймовірний.

Лечо має угорське походження і як багато інших страв знайшла свою популярність саме на Закарпатті. У приготуванні ця страва абсолютно не вибаглива, навіть більше — всі інгредієнти можна знайти у себе вдома. Традиційно цю страву готують із болгарських перців, помідорів та цибулі. Але часто так буває, що у кожної газдині своя рецептура приготування. Не рідко у лечо можна побачити кусочки копченого м’яса або домашню ковбаску. І це абсолютно не псує його смаку, а навіть навпаки.

Лечо люблять поласувати, як влітку, так і зимою. Така консервація не буде стояти довго на полицях. Спробуємо приготувати справжнє закарпатське лечо.

Закарпатське лечо
Закарпатське лечо

Закарпатське лечо

Для приготування візьміть інгредієнти:

  • 2 кг болгарських перця
  • 1 кг ріпчастої цибулі
  • 2 кг помідорів
  • 150 г олії
  • 2 ч. л. солі
  • 4 ст. л. цукру
  • 1 ч. л. чорного перцю горошком
  • 4 шт. запашного перцю горошком
  • 2 лаврових листа
  • 3 ст. л. оцту 9%

Соковиті та стиглі овочі варто дуже добре промити. Помідори опустіть в окріп на 3-4 хвилини, щоб без проблем можна було зняти з них шкірку. Потім дрібно наріжте їх.

Цибулю наріжте півкільцями, а перець — соломкою. Варто звернути увагу на те, що з перця обов’язково треба прибрати насіння. Адже в готовій страві воно може заважати.

До овочевої суміші додайте олію, сіль, перці, цукор та лавровий лист. Поставте варитись на середній вогонь близько години. Коли суміш закипить — готуйте ще 30 хв, постійно помішуючи.

Якщо в рецептурі ви використовуєте свіжу зелень, то її варто додавати в кінці приготування, а от сушену можна в процесі.

Також в кінці не забудьте додати оцет до страви. Доборе перемішайте і розлийте по банкам та закрити кришками. Ці заготовки чудово смакуватимуть взимку.

Лечо також можна подавати відразу. Він чудово смакує з рибою, м’ясом або макаронами.

Приємного апетиту!

Схожі статті

Для чого в каструлю потрібно класти гранчак, коли вариться м’ясо: так не дарма робили ваші і наші бабусі

Сьогодні ми детально розповімо вам про лайфхак із гранчаком в киплячій воді. Завдяки цій пораді ваш бульйон буде наваристим і смачним, а м'ясо дуже ніжним і соковитим.

Ніколи не додавайте цей інгредієнт в тісто: що робить домашню випічку “дубовою” як сухар

Сьогодні ми розповімо вам, чому ж випічка черствіє мало не одразу після приготування. Як виявилось, причина в деяких інгредієнтах, які додають в тісто

Професійні кухарі розкрили секрет найкращих поєднань: інгредієнти, які вдосконалять ваші страви

Сьогодні ми поділимось секретними інгредієнтами, які зможуть зробити будь-яку страву смачнішою та насиченішою. Спробуйте використати ці поради в домашніх умовах - результат вас неодмінно вразить!

Хрускіт почують навіть сусіди: правильний рецепт квашеної капусти + сприятливі дні для заквашування в лютому

Сьогодні ми поділимось з вами ідеальним рецептом квашеної капусти. Запевняємо, що вся родина буде задоволена смакотою. Такою капусткою не соромно пригостити знайомих!

Коли квасити капусту у січні 2024, щоб вона хрустіла і не підвела: сприятливі дні за місячним календарем

У цій статті ми розповімо вам про найсприятливіші дні січня, щоб ви могли спокійно планувати свої хатні справи, не вагаючись. Також розкриємо вам секрет найсмачнішої квашеної капусти

Чому на солоних огірках з’являється білий наліт і що з ним робити: з’їсти чи викинути? Відповідь вас здивує

Солоні огірки — це не просто смачна закуска, яка вміщає в собі велику кількість вітамінів, а також кисломолочні бактерії, які позитивно впливають на здоров'я.