04.04.2025 11:00

Чи правда, що коти бачать людей як гігантських котів: результат загадкового експерименту

В 1999 році вчені провели дивакуватий експеримент та дослідили електричну активність клітин таламуса в котячій голові. Результат дослідження вийшов не менш дивним. Розповідаємо, як коти бачать людей.
Вікторія Бородіна

В соціальних мережах стало популярним стареньке відео, у якому вчені зуміли подивитись через мозок кішки на світ. Тобто, науковці в результаті свого експерименту змогли побачити те, що бачать котики та кішечки.

У відеоролику помітно, як кішка в кадрі сидить з якимось датчиками на голові, а в цей самий час на старенькому компьютерному моніторі миготить розпливчасте зображення. Науковці стверджували, що саме цю картинку кішка бачить своїми очимами.

Цей експеримент провели в далекому 1999 році, коли компьютерні технології перебували в своїй початковій стадії. На картинці помітно, як зображення людського обличчя неймовірним образом перевтілюється у… котячу морду. То невже пухнасті улюбленці бачать нас, людей – як гігантських котів? Спробуємо розібратися.

В 1999 році під час свого експерименту вчені фінксували електричну активність в головному мізку кішки. В такий спосіб вони намагались зрозуміти, як та що саме бачить тварина. В ході експерименту досліджували науковці таламус – саме ту частину мозку в голові котів, яка відповідає за отримання нервових сигналів від котячих очей.

Вчені розповіли, як коти бачать людей

Техніка лінийного декодування допомогла вченим вивести на екран компьютеру отримані імпульси та переформатували їх у картинку. Вона дійсно була схожа на те, що знаходиться перед котячою мордою. Проте, є нюанс. Цей експеримент проводили більше двох десятків років тому. Тоді можливості техніки були зовсім не такими розвиненими, як зараз. Комусь у чорно-білому зображені вбачалось людське обличчя. І почала поширюватись думка, ніби котики бачать нас, як себе подібних.

Вчені розповіли, як коти бачать людей

Насправді ж все не так однозначно. Навіть зараз можливості компьютерів та техніки не ідеальні. А що казати про той час?

Якщо розглядати зір котів з точки зору офтальмології, то вони бачать людей так само, як вони є насправді. Ці тварини погано бачать вдалині, проте можуть відмінно фіксувати зір на якомусь конкретному предметі. Котики достатньо добре розрізняють синій, зелений та сірий кольори. Особливо добре вони розпізнають сірий колір – завдяки цьому тваринам вдається гарно бачити в темноті.

Тож, імовірно – домашні коти бачать нас не так чітко. Проте, людське обличчя від котячого точно зможуть відрізнити.

Вікторія Бородіна

Нові статті