|
22.11.2020 15:03

28 листопада День пам’яті жертв голодоморів в Україні: чи запалиш свічку у своєму вікні?

Цьогоріч вшанування жертв голодоморів акцією «Запали свічку» відбудеться 28 листопада.

День па́м’яті жертв голодоморів відзначається в Україні у четверту суботу листопада, відповідно до президентського указу від 2007 року.

Традиційно церемоніальні заходи в Києві розпочинаються о 16.00 год. на території Національного музею біля «Меморіалу жертв Голодомору» хвилиною мовчання. Потім представники влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій  вшановують жертв голодоморів акцією «Запали свічку».

Вшанування жертв голодоморів

Українцям пропонується о 20.00 годині запалити свічку і поставити на підвіконні, щоб її було видно сусідам, з вулиці. Тим самим виявити свою позицію з підтримки Дня вшанування невинно вбитих голодом мільйонів людей.

Ініціатором акції «Свічка у вікні» став дослідник Голодомору в Україні Джеймс Мейс, започаткувавши її у 2003 році.

У цей день в українських храмах відправляються  заупокійні панахиди і молебні за померлими. А вихідці з України в усьому світі традиційно проводять різноманітні поминальні заходи.

До 87-х роковин пам’яті Голодомору 1932–33 років Музей Голодомору ініціює акцію «Збережи пам’ять – передай правду». Людям пропонується записати свідчення ще живих родичів, дослідити фотоархіви і сімейні реліквії, які можуть щось розказати про голодні роки і по можливості передати їх у музей.

Меморіал жертв Голодомору, м.Київ

Довідково: 22 травня 2009 року Служба безпеки України порушила кримінальну справу за фактом вчинення геноциду в Україні у 1932—1933 роках. У ході досудового слідства було опитано 1730  свідків. У 17-ти областях країни встановлені 735 місць масових поховань.

Число жертв обраховується мільйонами. Названий список з 136 осіб, яких вважають винними в організації Голодомору в Україні. На останньому етапі, згідно з національним законодавством, після проведення судового слідства, злочинців мають судити.

Голодомор в Україні 1932—1933 років офіційно визнали геноцидом українського народу 17 держав, серед яких Ватикан, Латвія, Литва, Єстонія, Грузі, Польща, Канада.