Хитрість, яка зробить ваш стіл завжди багатим: 1 дія, як продовжити свіжість червоної риби

Червона риба — делікатес, що належить до родини осетрових. Зокрема, до цього різновиду належать форель, кета, сьомга та інші. Як зберегти червону рибу свіжою якомога довше — розповідає "Сенсація".

Червона риба — продукт, який приносить організму багато користі. Щоб її вживання дійсно вийшло корисним, потрібно знати правила і терміни її зберігання в домашніх умовах.

Свіжа червона риба потребує особливих умов для зберігання. Її зазвичай тримають в холодильнику при температурі від 0 до +3 градусів.

В таких умовах червона риба залишається придатною для вживання протягом 2-х днів. Але для цього потрібно дотримуватись деяких правил. Зокрема, перед тим, як покласти рибу в холодильник — необхідно почистити її від луски та нутрощів. Після цього з рибної туші прибирають залишки вологи, використовуючи для цього паперовий рушник.

Далі червону рибу перекладають в глибоку миску та накривають зверху кришкою чи харчовою плівкою. В якості консерванту можна використати сік одного свіжого лимону, морську чи кухонну сіль.

Зберігати червону рибу можна в домашніх умовах, причому в солоному вигляді вона залишається якісною набагато довше, аніж свіжа риба.

Як правильно зберігати вдома червону рибу
Як правильно зберігати вдома червону рибу

Наприклад, червона риба слабої солоності зберігає свій смак та користь протягом 3 днів. Солона червона риба, запакована у вакуумне пакування, лишається свіжою протягом 25-30 днів. Більш точні терміни виробники вказують на упаковці.

Якщо червона риба сильно просолена — то вона зможе зберегти свіжість та якість протягом 30 днів. Правда, існують лайфхаки, які допомагають продовжити термін придатності червоної солоної риби. Деякі господині заливають її зверху рослинною олією. В такому вигляді червона риба збереже корисні властивості протягом 3-х місяців. Звичайно, при дотриманні температурного режиму.

Червона риба у вареному, смаженому чи тушкованому вигляді зберігається недовго. Якщо вона знаходиться в складі інших страв, то їх слід зʼїсти протягом 2-х днів після приготування.

Якщо це — суші чи роли з червоною рибою, то їх термін зберігання обмежується 24-ма годинами.

Якщо у вас забагато червоної риби, то задля тривалого зберігання її можна заморозити. Перед тим, як покласти продукт до морозильної камери — його фасують по пакетах з фольги і тільки потім відправляють в морозилку.

Як правильно зберігати вдома червону рибу
Як правильно зберігати вдома червону рибу

Максимальна температура, при якій можна досягти якісного заморожування червоної риби, становить -25 градусів.

Строк використання замороженої червоної риби — кілька місяців.

Схожі статті

Прихована загроза: експерти розповіли те, чого ви точно не знаєте про смажену картоплю

Після ретельних досліджень експерти з харчування розповіли, як регулярне вживання смаженої картоплі діє на рганізм людини. Цього ви точно не знали.

Не додавайте мед у чай, поки не дізнаєтеся 1 секрет: ось чому більшість робить це неправильно

Чай і мед - це ідеальне поєднання, адже виходить дуже смачно і здавалося б, що це корисно, проте це не зовсім так - чи можна пити цей напій з цим продуктом?

Вийде кращим, ніж магазинний: рецепт майонезу в домашніх умовах – буде густим і смачним

Нині все більше хочеться приготувати щось смачненьке власноруч, а не купити в магазині, зокрема й майонез - в чому тонкощі його приготування і як зробити все ідеально?

Лише 2 варіанти, чому так сталося: що зробити, щоб олія перестала пінитись на сковороді

Під час приготування можна зіштовхнутись з такою проблемою, коли починає пінитись олія - чому так стається і що зробити, щоб такого не траплялось?

1 дія і гарнір, як у ресторані: лайфхак, як зробити гречку розсипчастою – 3 хвилини вашого часу

Гречку полюбляють їсти мільйони українців, але меншість забуває про те, як важливо, щоб вона була розсипчастою та мала ще більш приємний смак - лайфхак, як це зробити.

З якого м’яса не роблять тушонку і чому: шеф-кухарі розсекретили факт, про який не всі знають

Тушонка — універсальний продукт, який стає і доброю вечерею, і до сніданку пасує. З яких різновидів мʼяса можна готувати тушонку, а з яких — ні? Читайте подробиці у матеріалі "Сенсації".