31.03.2025 22:00

Не робіть те, що всі дачники називають обов’язковим: зіпсуєте весь врожайний сезон 2025

Перекопування грядок на городі вже давно стало правилом для багатьох дачників. Вони роблять це вже автоматично і навіть не ставлять зайвих запитань - а чи є в цьому користь?
Наталя Наливайко

Останнім часом серед городників виникає багато суперечок щодо щорічного перекопування городу. Багато хто вважає, що це потрібно робити обов’язково, адже так богато років робили наші бабусі та дідусі. Деякі, навпаки, стали радикальними противниками и пояснюють це тим, що при при перекопуванні городу лопатою порушується мікробіом землі.

Дійсно, при даному виді робіт відбувається порушення природного шару ґрунту – на поверхню підіймається нижній, менш родючий шар, тоді як верхній опускається вниз. Це негативно позначається на поживній цінності ґрунту та може значно вплинути на майбутній урожай.

Городники назвали користь підгузків на городі

Ще один дуже важливий недолік перекопування грядки – це знищення корисних мікроорганізмів. Відомо, що на глибині живуть не лише шкідники, а й корисні бактерії та черв’яки, які сприяють покращенню родючості ґрунту. Як тільки вони опиняються на поверхні, то масово гинуть. Таким чином, порушується природний процес розкладання органічних речовин і відбувається зниження врожаю тих культур, які будуть посаджені на грядці.

Ще один основний і найголовніший аргумент відмовитися від перекопування ділянки для більшості (особливо для вікових) дачників – це велике фізичне навантаження, яке може негативно позначитися на самопочутті.

Експерти розповіли, для чого потрібні “теплі” грядки на ділянці

Які альтернативи перекопування городу?

Прогресивні городники та прихильники органічного землеробства пропонують замінити її глибоким розпушуванням. Для цього використовують вила, які заганяються в глибину не більше ніж 15 см.

Ще один спосіб – посадка сидератів, які добре насичують землю азотом і при цьому добре розпушують її.

Наталя Наливайко