|
05.01.2022 10:14

Церковне свято 6 січня: що можна і не можна робити у Святий вечір Різдва Христового – традиції, прикмети

Нарешті ми дочекалися найвеличнішого свята та сміливо можемо завершувати піст. Святий вечір на порозі, а це значить, що благодать Божа дуже скоро зійде до нас.

Святий вечір або Багата кутя – час коли весь православний світ, затамувавши подих, чекає на звістку про народження Христа. Якщо ви тримаєте піст, то з самого ранку не можна нічого їсти. Можна пити лише воду. Якщо ж пропустили час аскези, можете після пробудження прочитати молитву та спробувати тимчасово обмежити себе від ласощів, смаженини, м’яса та молока. Але лише до вечора.

Церковне свято 6 січня

6 січня потрібно провести вдома з рідними. Господині з самого рання починають підготовку до свята, готуючи 12 страв. Серед них обов’язково: кутя, узвар, вареники, борщ, пампушки, капуста, гриби, горох, риба. Помилково сучасні віряни завершують піст розпиттям хмільних напоїв, але це суворо заборонено. Якщо ж і хочеться вам випити чогось пікантного, краще зробіть узвар з копчених яблук або домашній квас.

Аби в родині був добробут – обов’язково потрібно поставити під іконами Дідуха. Це сніп з жита чи пшениці, який прикрашали до Різдва. Біля нього можна колядувати, а наступного дня потрібно спалити.

Церковне свято 6 січня

Читати можна 6 січня таку красиву молитву на добробут, здоров’я та спасіння:

Господи Ісусе Христе, Боже наш, зволив спасіння нашого заради на землі у плоті явитися і від Безневестної і Пречистої Діви Марії незречено родитися! Дякуємо Тобі, бо Ти сподобив нас, подвигом посту предочистившихся, досягнутих великого свята Твого Різдва і в радості духовній зі ангелами співати Тебе, з пастирями славословити, з волхвами поклонятися. Дякуємо Тобі, яко через велике Своє милосердя і безмірну милість до недугів наших, втішуєш нас нині не точію поживою духовною, а й трапезою святковою.

Тому молимо Тебе, простягуючого щедру руку Твою, покриваючого все живе благом Твоїм, даючого всім їжу, відповідну часу і правилам церковним, благослови святковіє харчі, вірним людям Твоїм уготовання, від них же виконуюче Статуту Церкви Твоєї, в мимошедші дні посту утримувалися раби твої, нехай будуть вони куштувати їх зі подякою за здоров’я, в підкріплення сил тілесних, в радість. Щоб усі ми, всілякий достаток маючи, буяти будемо і в справи благіє, і від повноти вдячного серця славити Тебе, хто годує та втішає нас, разом із Безначальним Твоїм Отцем і Пресвятим Духом на віки віків. Амінь