Чотири головні фрукти цієї зими: що їсти найкорисніше всього в січні та в лютому

Включіть ці фрукти у ваш раціон, щоб зміцнити імунітет, покращити самопочуття та підвищити рівень енергії. Вони не лише смачні й корисні, а ще й здатні чудово піднімати настрій.

Зимовий період часто асоціюється з важкими умовами для життя: холод, сонливість, мало сонячного світла, а також — свіжих овочів, фруктів і ягід на прилавках магазинів і на ринках. Однак і під час цієї пори року, можна знайти фрукти, які не лише приємно смакують, а й містять чимало вітамінів та мікроелементів.

Цитрусові займають лідерську позицію серед зимових фруктів. Вони багаті на вітамін С, який необхідний для зміцнення імунної системи. Орієнтуватися слід на апельсини, грейпфрути та мандарини. Вони не лише смачні, але й допомагають боротися з сезонними застудами та підтримують загальний тонус організму. Цитрусові також містять антиоксиданти, які захищають клітини нашого організму від впливу вільних радикалів і покращують стан шкіри.

Дієтологи пояснили, які фрукти обов'язково потрібно їсти взимку
Дієтологи пояснили, які фрукти обов’язково потрібно їсти взимку

Мало хто б міг подумати, але груша є однією з найважливіших фруктів. Особливо, її не слід ігнорувати саме в холодну пору року. Вона багата на вітаміни та мінерали, зокрема калій, що важливий для нормалізації кров’яного тиску. Груші також утворюють багато води, а це сприяє гідратації. Це дуже важливо саме в зимовий період, коли часто відчувається зневоднення через сухе повітря в приміщеннях. Також груші добре підтримують рівень енергії і допомагають у боротьбі з зимовою втомою.

Не можна забувати й про ківі, яке активно завойовує популярність у зимовому раціоні. Ківі — джерело вітаміну С, що робить його відмінним помічником у зміцненні імунітету. Крім того, цей фрукт багатий на фолієву кислоту, яка корисна для здоров’я шкіри та волосся. Ківі не тільки забезпечує організм людини великою кількістю вітамінів та мінералів, але й покращує стан шкіри та волосся.

Схожі статті

Більше не додаю лимон у чай – адже завжди робила це неправильно: в чому причина?

Більше не додаю лимон у чай, так як робила це неправильно. Як правильно додати цитрус до напою, щоб зберегти його користь для здоров'я? Деталі в матеріалі.

Ялинові голки заливаю оцтом — усю зиму не натішуся своїй хитрості: геніальний лайфхак

Геніальний лайфхак для господинь з ялиною. Навіщо її заливати оцтом і яку користь це вам принесе. Неймовірна хитрість для всіх. Докладніше в матеріалі.

Ось як мудрі господині готують тушковану капусту: 3 хитрощі, які зроблять страву найсмачнішою

Тушкована капуста виходить набагато смачнішою, якщо знати деякі хитрощі її приготування. Що саме треба знати господиням, які готують цю страву — розповідає "Сенсація".

Чим замінити “Олів’є” та “Шубу”: як правильно “розвантажити” організм після святкових застіль

Ось і добігли кінця новорічні свята. У холодильниках вже не залишилося "Олів'є" та "Шуби", зате тяжкість у шлунку від рясних застіль ще не пройшла. Як "розвантажити" свій організм?

Цієї помилки допускаються 99% українців: чому не можна кидати пельмені в киплячу воду

Пельмені - це улюблена страва багатьох, так як на їх приготування, особливо якщо вони куплені, йде мінімум часу, але не всі господині знають, як правильно їх готувати. Чому їх неможна кидати в окріп?

Про це знають одиниці: візьміть болгарський перець і покладіть його в окріп – ви “ахнете”

Експерти радять робити цей трюк завжди, а про нього й досі знає меншість людей - навіщо класти болгарський перець в окріп перед тим, як приготувати з нього страву?