На пакетах з добривами пишуть неправильне дозування. Як самим вирахувати дозу основного добрива

Розрахунок норм внесення добрив допоможе оптимізувати витрати, а ще — підвищить якість та кількість врожаю. В цьому матеріалі розглянемо основні правила розрахунку норм внесення добрив.

В сільському господарстві одним із найважливіших аспектів задля досягнення високої врожайності є вірний розрахунок норм внесення добрив на грядки. Досвідчені агрономи надають корисні поради щодо оптимальної кількості азотних, калійних та фосфорних добрив, які підвищують рівень врожаїв.

Азотні добрива мають важливе значення у підживленні рослин. Вони сприяють їхньому зростанню та повноцінному розвитку. Норми внесення азотних добрив розраховують в залежності від потреб тої чи іншої культури в конкретному ґрунті. Також важливо звертати увагу на погодні умови і фактори, які мають певний вплив на врожайність.

Як самостійно вирахувати дозу добрива
Як самостійно вирахувати дозу добрива

Головна мета внесення фосфорних добрив — допомогти рослинам сформувати потужну кореневу систему і тим самим підвищити врожайність. Поради з правильного розрахунку фосфорних добрив забезпечать необхідну кількість поживних речовин для городніх культур.

Калійні добрива необхідні для того, щоб зберігати вологу в ґрунті. Також вони підвищують стійкість розсади до стресових умов. Вірний розрахунок норм калійних добрив допоможе збільшити врожаї наприкінці сезону.

Як правильно розрахувати норми добрив

Ефективне внесення добрив у ґрунт залежить від правильного розрахунку кількості, складу та періоду застосування. Щоб досягти максимальних врожаїв — необхідно врахувати потреби конкретної рослини в поживних речовинах.

Зараз існують сучасні методи розрахунку добрив, завдяки яким забезпечується високий рівень живлення рослин. І це добре позначиться на їхній ефективності та врожайності.

Досвідчені агрономи радять вести облік внесення добрив на ділянці, щоб досягти найкращих результатів.

Ще один важливий критерій при розрахунку норм добрив — це тип ґрунту, на якому вирощуються овочі чи будь-які інші городні культури.

Поради щодо внесення добрив бувають суто індивідуальними для поля чи городу. Вони залежать від рівня родючості ґрунту Наприклад, на бідних землях потрібно збільшувати норми внесення поживних речовин і добрив, щоб рослини могли добре розвиватися та плодоносити.

Індивідуальні норми внесення органічних добрив

Кожен різновид добрив має певні норми та рекомендації щодо внесення в ґрунт. Наприклад, зрілий компост вносять переважно під овочеві культури, кормові коренеплоди та картоплю в ось такому дозуванні:

  • картопля: 30-50 тон на гектар;
  • огірки: 40-50 тон на гектар;
  • ріпчаста цибуля: 30-40 тон/гектар;
  • білокачанна капуста: 50-80 тон/гектар

Під озиму пшеницю вносять від 20 до 40 кг органіки на 1 гектар площі. Добрива вносять переважно під попередні культури, які ростуть на ділянці, відведеній під посів озимої пшениці. Це може бути озимий ріпак, соя, горох, люцерна чи конюшина.

Які норми внесення мінеральних добрив?

Мінеральні добрива містять в собі азот, фосфор та калій. Вони забезпечують правильний розвиток рослин посилюють їх стійкість до різноманітних захворювань та несприятливої погоди. Проте під час затяжних дощів ці речовини швидко вимиваються з ґрунту. Їх дефіцит в ґрунті не кращим чином позначається на врожайності рослин.

Норми внесення мінеральних добрив залежать від типу рослин, стадії їхнього розвитку та типу самого підживлення. Наприклад, для овочевих культур встановлені такі норми:

  • азотні добрива: 5-12 г/м2 перед посадкою та 5-10 г/м2 після вегетації, а також в період
  • цвітіння 50-60 г/10 літрів води (позакореневе живлення з розрахунку 3 літри розчину на 1 сотку);
  • фосфорні добрива: простий суперфосфат — 30-50 г/м2 в основне підживлення та 15-25 г/м2 при повторному внесенні добрив і подвійний суперфосфат — 15-28 г/м2 для основної підгодівлі та 10 г/м2 при повторній підгодівлі;
  • фосфоритне борошно: 80 г/м2;
  • калійні добрива: 20-40 г/м2 для основного підживлення, калімагнезія — 25-30 г/м2,
  • сульфат калію — 15-20 г/м2, калійна сіль — 30-40 г/м2.
Як самостійно вирахувати дозу добрива
Як самостійно вирахувати дозу добрива

Агрономи звертають увагу на те, що під час використання органіки норми внесення азоту слід зменшити. Щоб добрива принесли максимальну користь — їх вносять за певними правилами. Основне підживлення посівів виконують до сівби, удобрюючи ґрунт на ділянці, відведеній під посадки рослин. Друге внесення добрив — при посіві рослин. Третє підживлення — у період вегетації.

Як самостійно вирахувати дозу добрива
Як самостійно вирахувати дозу добрива

Щоб не нашкодити городнім культурам на зібрати максимально великий врожай — потрібно розраховувати дозу для кожної культури окремо. Також слід визначити спосіб внесення добрив та врахувати кліматичні умови, перевірити якість закладки, провести аналіз ґрунту на ділянці.

Схожі статті

Мармеладний сорт полуниці, що дозріває вже у червні та липні: саджанці, що варто придбати зараз

Полуниця цього сорту є надійною інвестицією в урожайність, якість та радість від вирощування однієї з найсмачніших ягід. Вона здатна приносити плоди двічі за один сезон.

Магнолії ростимуть в кожному городі та саду: сорт, що цвіте двічі за сезон і добре приживається

Цей сорт підкорить ваше серце й зробить ваш сад унікальним. Вражаючі квіти магнолії, яскравий аромат і витривалість створять ідеальні умови для справжньої гармонії та краси.

Кожна крапля на рахунку: чим поливати троянди для пишного і безперервного цвітіння

Троянди відрізняються особливою вдячністю, коли мова йде про весняні підкормки. Достатньо декількох підживлень, і ваші кущі цвітуть безперервно.

Всі дачники в захваті від них: 3 сорти огірків та 2 сорти помідорів, які дають найкращий урожай

Серед величезного асортименту огірків та помідорів буває важко обрати щось конкретне. Але й експериментувати з невідомими сортами не хочеться. То чому б не обрати ті, що вже перевірені городниками?

Зарано? Ні, вчасно: пересадка півонії навесні – 3 речі, які необхідно обовʼязково знати

Якщо необхідно пересаджувати півонії, то садівники в один голос скажуть, що це робиться восени. Але якщо взялися навесні, то що робити? Відповіді в нашому матеріалі.

Розміром з виноград та солодша, ніж мед: 2 підживки, які збільшують врожай малини втричі

Після такого підживлення ягоди ростуть настільки рясно, що тільки встигай збирати, їсти та консервувати. Це добриво готується за лічені хвилини, не коштує ні копійки, а його ефективність вражає.