Ожина – одна із найпопулярніших садових культур, яка при правильному догляді рясно обростає соковитими ягодами. Ця рослина невимоглива до умов розвитку та ґрунту. Вона здатна швидко присосовуватись до різної освітленості та кислотності.
Важлива умова догляду за ожиною в саду – це своєчасна і правильна її обрізка. Кущі ягідної культури потребують регулярного формування та стрижки. Якщо подарувати цій культурі оптимальні умови для росту – вона обов’язково віддячить вам щедрим і рясним врожаєм. З одного куща після гарної обрізки можна буде зібрати до 20-25 кг соковитих ягід. Розглянемо у нашій статті основні особливості весняної обрізки ожини.
Обрізати ожину весною бажано якомога раніше. Коли повітря після тривалої зими прогріється до температури +5 градусів і пройде відлига – можете приступати до формування кущів ожини.

Деякі садівники вважають, що проводити обрізку пагонів на ожині потрібно після розкриття бруньок. Тобто, до процедури приступають після того, як на гілочках з’являться вже маленькі листочки. На думку досвідчених дачників – тільки так можна побачити, які пагони вціліли, а які – підмерзли під час зимових морозів.
Ідеальний період для обрізки ожини – це березень або квітень. Тож, вже зараз ви можете сформувати і обрізати ожину, яка росте на вашій ділянці.

Якщо у вашому регіоні зима була м’якою – потрібно подивитись, чи не залишилось на кущі минулорічне листя. Якщо так, то його під час обрізки потрібно обірвати. Це надасть молодій зелені більше корисних речовин для активного росту.
Процес формування кущів ожини розпочинається вже в перший рік після посадки. Навесні молодій рослині вкорочують бічні пагони та верхівку, залишаючи паростки довжиною лише 25-30 см.
На другий рік після посадки кущі ожини формують перші молоді пагони та обдаровують господаря першим врожаєм. У березні чи квітні потрібно провести санітарну обрізку ягідного чагарника. Бічні частини вкорочують приблизно на 10-15 см.
Взагалі-то на формування куща ожини йде 4 повних роки. На третій рік під час весняної обрізки пагони вкорочують на 30-50 см. Остаточно формування ягідного чагарник завершують на четвертий рік після посадки.

Формування кущів ожини навесні має свої особливості. Якщо до настання зими рослину не формували, тоді потрібно зрізати під корінь усі сухі пагони, які того року плодоносили.
Молоді гілочки, які за літо відросли – лише трохи прищипують, щоб ягід було більше. Пагони на ожині вкорочують до 180-200 см, а гілочки другого ряду можна обрізати до 40-60 см.