1 лютого, в перший день останнього місяця зими віряни вшановують пам’ять преподобного Макарія Великого або Макарія Єгипетського. За переказами, Макарій був настоятелем монастиря і втілював у собі найвищі християнські чесноти: благочестя, християнську скромність, доброту та смирення.
У цей день іменини святкували власники імен Макар, Антон, Арсеній, Марк, Микола, Петро та Федір.
За народними віруваннями, на Макарія не можна було працювати. Проте дозволялося відвідувати друзів і влаштовувати з ними посиденьки. Разом з тим радили бути обачними з незнайомими або мало знайомим людьми. Їх 1 лютого радили уникати.
Аби на Макарія Великого отримати міцне тіло та ясний розум, переступаючи поріг завжди говорили: “З дому йду паном, а додому повернуся боярином”.
Нові починання на Макарія Великого обов’язково увінчаються успіхом. Особливо, якщо вони спрямовані на благо інших людей.
Крім того, предки вірили, що у ніч з 31 січня на 1 лютого сняться віщі сни. Їх радили обов’язково запам’ятовувати, адже вони віщують благополуччя. А от сон, який приснився цього дня вдень має до вечора збутися.
Щоб залишити все погане в минулому, цього дня треба було обов’язково виконати дану обіцянку. А от вагітним слід було думати про своє здоров’я, молитися і бути доброю та щирою.
Проте на цей день існували не лише дозволи, а й заборони. Зокрема, не дозволялося 1 лютого одягати чорний траурний одяг. За давніми повір’ями це мало накликати біду.
Крім того, аби весь рік прожити, не напружуючись, не можна було на Макарія важко працювати.
Як і у будь-яке свято не варто було вдаватися до лайки та гострих слів. Проте саме 1 лютого мова повинна бути максимально чистою.
А от красуням, щоб не мати неприємностей, не радили цього дня стригти волосся.