Багато хто з українців й гадки не має про те, що насправді означає слово “стожари”, про які співав в своїй пісні Назарій Яремчук. Тлумачення слова надає Вікіпедія.
Там можна знайти ось таке пояснення слова:
Стожари або Волосожар — це скупчення зірок (Плеяд) в сузірʼї Тельця
Плеяди вважають одним із найвідоміших зоряних скупчень, які максимально наближені до Землі та відкриті. Вони включають в себе кілька яскравих зірок, які можна побачити в нічному небі на власні очі та без спеціальних астрономічних приладів. Взимку стожари помітні в північній кулі планети, а в південній частині земної кулі вони сяють в небі влітку.
Згідно із стародавніми українськими традиціями Плеяді часто асоціюються з посівною. Адже вони сяють на небосхилі саме в період збору врожаю.
Коли український співак Назарій Яремчук заспівав про стожари у своїй пісні — це слово стали асоціювати і з його пісенною творчістю.
Багато згадують стожари в своїх творах і українські письменники. Наприклад, Андрій Малишко писав:
Стожарів сяйво вогняне на мене сипалось
В повісті Ігоря Муратова можна побачити наступні строчки:
Тисячі вогнів… Над містом спалахнули, і палає стожарами Шевченківський бульвар
Писала свого часу про стожари і славетна Леся Українка:
Далеко-далеко горіла громадка вогнів, мов стожар
Слід зауважити, що стожари — це не лише астрономічний термін. В нього є й інші значення. Зокрема, стожаром називають обгороджене місце, де розташовані стоги сіна, копиці.
В 2017 році українська письменниця опубліковала свій роман під назвою “Стожар”.
Іменем сузірʼя названий і міжнародний акторський фестиваль кіно, який проводять в Києві (Україна).
В кінематографі є короткометражний фільм режисера Івана Кавалерідзе. Він озвучений українською мовою і вперше був показаний Київською кіностудією в 1939 році.