Усі розчини для замочування насіння можна розділити на народні та професійні. Багато дачників використовують найпростіший та найдешевший засіб пришвидшити проростання насіння. Це – використання води. Але краще обрати рідину не з-під крану, а джерельну або ж мінеральну водичку. Якщо такої немає — можна відстояти попередньо воду з крану.
Час замочування залежить від різновиду насіння. Наприклад, квасолі та гороху потрібно 5-10 годин. Редис, диня, капуста з огірками та динями потребують для замочування 12-15 годин. Насіння перцю і томатів замочують на 24-36 годин.
Не менш ніж на 48 годин замочують селеру, моркву, щавель, кмин, спаржу, петрушку та спаржу.
Насіння насипають у воду з температурою 20-25 градусів. Воду міняють через 4-6 годин. Інакше вона застоюватиметься та зіпсує якість насіння.
Марганцівка
Ще один засіб, в якому можна замочити насіння перед посівом у відкритий ґрунт. В такий спосіб посівний матеріал знезаражують перед посадкою.
Для приготування розчину використовують 100 мл води, в якому розчиняють 1 мг марганцівкі. Насіння попередньо вкладають в мішечок з марлі, а далі — опускають в готовий розчин.
На 15-20 хвилин в розчині потрібно замочити насіння гарбуза, моркви, капусти, болгарського перцю, баклажанів та кабачків. Трохи більше, а саме – 30-40 хвилин потрібно для замочування насіння редису, томатів, селери, салату, гороху та квасолі.
Після замочування насіння ретельно промивають під проточною водою, а далі — ретельно просушують.
Розчин меду
Серед народних засобів особливою популярністю користується розчин меду.
Для його приготування в склянці теплої води розчиняють 1 чайну ложку меду. Далі насипають насіння і залишають на 24 години. Далі добре його промивають та висушують.
Картопляний сік
Ще один ефективний народний метод для замочування насіння – це картопляний сік.
Картопляні бульби слід ретельно промити та покласти в морозильну камеру на 24 години. Після цього важливо, щоб картопля відстоялася в умовах кімнатної температури.
З бульб потрібно вичавити сік та залити ним насіння. В розчині його залишають на 6-8 годин.
Відвар з грибів
Сушені гриби заливають окропом. Залишають в такому вигляді до повного охолодження. Рідину зливають, а потім в ній розміщують насіння на 6 годин.
Після вимочування насіння промивають та просушують.
Зольний розчин
Щоб приготувати його — беруть 2 столових ложки деревної золи. Їх розводять в 1-му літрі теплої води. Залишають настоюватись протягом 2-4 днів. Розчин проціджують та кладуть до нього насіння на 3-6 годин.