Рубрики: Здоров’я
28.10.2020 15:56

Учені названі спеції, які знищують бактерії і захищають клітини організму

За словами учених, спеції діють на наш організм, як потужні природні антибіотики. Вони мають протизапальну дію, антиоксидантну, регулюють інсулін і багато іншого. Це унікальні стимулятори здоров'я, які ми постійно додаємо у їжу. Дізнаймось, що ж це за спеції.
Поділитися

Імбир — діє проти запалення  

Імбир

Досліди вчених показали, що імбир може зменшувати біль у тварин точно так само як і відповідні препарати. До того ж, у дорослих людей, запалення може викликати хвороби серця, інсулін і навіть рак. Ось чому імбир так важливий для нашого організму.  

Орегано — діє проти мікробів  

Орегано

Ще з давніх часів орегано використовували для боротьми з різними інфекціями. А нещодавно учені виявили, що олія орегано має такі ж властивості, як антибіотик, який використовують при стафілококових інфекцій у мишей. До того ж, орегано може знищувати грибкові інфекції.  

Крім того, добова доза олії орегано в поєднанні з олією пажатника, кмином і насінням гарбуза може знизити артеріальний тиск і відмінно покращує вміст цукру у крові.  

Дослідження, які проводили вчені, показали, що орегано вбиває паразитів в організмі людини. Тому люди, які в розумних кількостях вживають орегано, забезпечують для свого організму додатковий протипаразитний і анти-діабетичний захист.  

Куркума — діє проти раку  

Куркума

До складу куркуми входить каррі, яка має високу концентрацію потужного антиоксиданту. Вчені дослідили, що він пригнічує рак. Згідно з отриманими даними, 80% злоякісних клітин раку простати знищувалися під впливом куркуми. Вчені вважають, що саме вона блокує ген, яка провокує рак.  

До того ж, куркума зменшує набряк суглобів і допомагає товаринам при ушкодженні головного мозку.  

Кориця — діє проти діабету 

Кориця

Дослідники вважають, що додаючи корицю у свою їжу, особливо випічку, ви контролюєте рівень цукру в крові. Проводячи досліди, учені виявили, що кориця має активний компонент — метілгідроксіхалкон або МГХП. Він у свою чергу прискорює переробку цукру в крові майже у 20 разів.  

Мітки: спеції