Таємниці української мови: магія чарівного слова “дякую”, звідки воно взялося та що достовірно означає

Усіх з дитинства вчили "чарівним" словам "дякую" і "будь-ласка", тож, мабуть, кожен з нас щодня чує або говорить їх. Проте мало хто замислюється над історією та походженням найголовнішого в українській мові слова для висловлення подяки. Нижче розбираємося з цим питанням.

У творах таких українських класиків, як Леся Українка, Тарас Шевченко, Марко Вовчко, Павло Тичина і не тільки, нерідко зустрічається слово “спасибі”.

“Спасибі, зіронько! минає
Неясний день мій, вже смеркає,
Над головою вже трясе
Косою смерть. І поховають,
А там і слід мій занесе
Холодний вітер. Все минає”

Тарас Шевченко, поема “Сліпий

Однак від сучасного українця у відповідь на добрий вчинок або побажання частіше можна почути “дякую”. В українську мову воно прийшло з польської, як і безліч інших запозичень, а польске слово “dziękuję” у свою чергу походить від німецького “danke”.

Корінь цих слів перегукується з загальним праіндоєвропейським коренем “tong-” і “teng-” зі значенням “думати”, “відчувати”. Також можна згадати і англійські слова, які походять від цього ж кореня: “thank” – дякувати і “think” – думати. Крім того, споріднені з “дякую” і слова вдячності у білоруській (“дзякуй”), чеській (“děkuji”) та словацькій (“ďakujem”) мовах.

Походження слова дякую в українській мові
Походження слова дякую в українській мові

Цікаво, що до спільного праіндоєвропейського кореня, від якого походять українські слова “дякую”, “подяка”, можуть відноситися і слова російської мови. Так, у тлумачному словнику Даля наводиться стаття, присвячена слову “дякать”. Згідно з нею, це слово, крім значення подяки в південновеликоросійських і західноросійських наріччях, вживалося в інших, але близьких значеннях – частувати, розмовляти, натякати, догоджати.

Традиції, пов’язані зі словом “дякую”

У Всесвітній день слова “дякую”, який святкується 11 січня, необхідно подякувати не менше 100 разів. Тоді все добро, вкладене у подяку, обов’язково повернеться назад.

реклама

Поділіться статтею

Оля Полякова

Олю Полякову включили до списку знакових діячів культури: хто і за які заслуги просунув Суперблондинку в топ

Оля Полякова - одна з найбільш популярних співачок на вітчизняній естраді. Суперблондинку сцени можна назвати неоднозначною - не всі слухачі сприймають її яскравий та екстравагантний образ, проте заперечити те, що Полякова змогла створити свій неповторний стиль у творчості - неможливо.
Молода дружина Віктора Павліка вибиває моральну шкоду з його колишньої

Молода дружина Віктора Павліка вибиває моральну шкоду з його колишньої, яка оплакує покійного сина співака

Молода дружина Віктора Павліка Катя Репяхова розповіла, що вже підготувала позов до суду на колишню дружину артиста Ларису Созаєву. Дівчина планує стягнути з жінки гроші, але розмір суми замовчує. Що зараз відбувається к родині співака, читайте у нашій статті.
Хто забрав вже не вагітну Ольгу Мартиновську з пологового будинку

Більше не вагітна: хто забрав Ольгу Мартиновську з пологового будинку та де подівся Ектор Хіменес-Браво

0
Любовні стосунки суддів кулінарного шоу "МастерШеф" Ольги Мартиновської і Ектора Хіменеса-Браво неабияк цікавлять публіку. Так само як і те, хто забирав Олю з пологового будинку, коли вона народила донечку. Тим чоловіком був не колумбійський кулінар.
Оксана Марченко не випускає малюка з обіймів

“Росте не по днях, а по годинах”: Оксана Марченко показала блакитноокого малюка, якого не випускає з обіймів

0
Зірка телеканалу СТБ, ведуча проєктів "Х-Фактор" та "Україна має талант" Оксана Марченко тішиться поповненню в родині і водночас ділиться своєю радістю з численними підписниками у соцмережах. Цього разу зірка опублікувало зворушливе фото з блакитнооким малюком на тлі ошатної ялинки.
Усі чоловіки Alyosha, які були в неї до та після Тараса Тополі

Ділила з ними ліжко і народжувала їм дітей: усі чоловіки та коханці Alyosha, серед яких не один Тарас Тополя

0
Alyosha аже давно щаслива у шлюбі з рокером Тарасом Тополею, який є фронтменом гурту "Антитіла". Пара разом виховує трьох чудових дітей, але це не перші серйозні стосунки для співачки. Що відомо про усіх чоловіків та коханців зірки, подаючої приклад зразкової дружини і мами?

Популярне

Останні новини