4 травня 2022: яке сьогодні свято, що можна і не можна робити у Проклів день, традиції, заборони та молитва

Православна церква 4 травня вшановує пам'ять мучеників Януарія, Прокла, Фавста, Созія та інших. У народі цей день називають Проклів, або Ляльник.

Хто такий Святий Прокл?

Святий Прокл народився наприкінці 4 століття у Константинополі, ще замолоду він пішов на навчання до святителя Іоанна Златоуста. Пізніше Прокл став дияконом, а згодом і пресвітерем. За переказами, Прокл став одним зі свідків явлення апостола Павла, коли знаходився поряд з учителем Іоаном.

4 травна: яке сьогодні свято

На старості літ, вивчивши Святе Письмо, Прокл став єпископом міста Кизик, а згодом і архієпископом Константинопольським. Народ любив Прокла за його добрі проповіді та турботу про бідних і знедолених людей.

Друга назва “Ляльник” походить ще від старослов’янських часів, коли 4 травня дівчата починали водити хороводи у найгарнішому своєму вбранні, аби закликати, тобто “лялити” теплу погоду.

Традиції у Проклів день

Свято 4 травня
Свято 4 травня

До святого Прокла віряни щороку звертаються з молитвами, аби він оберігав їх від хвороб та негоди. Окрім того, наші предки вірили, що в цей день варто прислуховуватися до порад, які нам дають близькі – вони обов’язково допоможуть у майбутньому.

Спостерігали люди у Проклів день і за погодою. Дощ з грозою говорив про рясний урожай, а дрібний дощ, навпаки, віщував про затяжну негоду.

Що не можна робити у Проклів день?

Наші предки казали, що у Проклів день не можна сваритися, аби назавжди не зруйнувати стосунки з рідними. Також не бажано їхати у дальну дорогу – подорож краще перенести на іншу дату.

Молитва 4 травня

Молитва 4 травня
Молитва 4 травня

Божественним початком премудрості, страхом Господнім утвердься, звідти священними сходженнями підійшов Ти до учнівства Златоуста, і архієрейського того престолу вартий був чистоти добротами, апостольським правилом собі уявивши, не собі живий, але Христу і народу твоєму. Тим у нетлінний живіт апостольсько вселився ти, ієрарше Прокле, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Схожі статті

Точно не 25 грудня: яка справжня дата Різдва Христового — вчені приголомшили відповіддю

Свято Різдва у світі відзначають 25 грудня. Відомо, що син Божий Іісус народився взимку у першому році нашої ери. Але чи дійсно це так? Яку відповідь дають вчені — читайте в матеріалі "Сенсації".

Світяться і блищать: 5 простих ідей зробити красивий новорічний декор власноруч

Створення різдвяного і новорічного декору — цікаве заняття, яке створює навколо атмосферу свята і домашнього затишку. Пропонуємо читачам "Сенсації" 5 ідей, як власноруч створити новорічний декор.

З 1 грудня: велика Лаврська дзвіниця відкриває резиденцію Святого Миколая – ось що там буде

З 1 грудня 2024 року у великій дзвіниці Києво-Печерської Лаври запрацює Резиденція святого Миколая. Які локації там будуть працювати та коли можна навідатись туди — дізналася "Сенсація".

День святого Миколая 2024: дата за новим церковним стилем, традиції і звичаї свята

День святого Миколая за старим стилем в Україні відзначали 19 грудня. Але вже другий рік поспіль ця дата змістилась. Коли саме українці шанують памʼять святого Миколая — розповість "Сенсація".

Яке церковне свято 12 квітня 2024 – все про цей день, що не можна робити та яким прикметам можна довіряти

Яке свято 12 квітня 2024? Дізнайтеся в нашому матеріалі, що це за день, які прикмети можна розпізнати, яких традицій дотримуються віряни та чого уникають.

11 квітня 2024 — яке сьогодні церковне свято, і чого не варто робити, щоб не лити в майбутньому гіркі сльози

Яке церковне свято 11 квітня 2024 року? Ознайомтеся з нашим матеріалом, щоб дізнатися, що у цей день святкують віряни, яким традиціям слідують, а також, які є прикмети та повір'я.