Володимир Ярославський розповів, що робити, щоб нічого не прилипало до пательні: є один спосіб

Суддя "МастерШеф" Володимир Ярославський показав лайфхак того, як готувати їжу так, щоб вона не прилипала навіть до сталевої пательні. Є один простий і надійний метод для цього.

Чимало господинь в Україні стикаються з тим, що на сталевій пательні постійно щось прилипає і пригорає. А в когось, хто дуже сильно поспішає, і не тільки на сталевій пательні, а й на антипригарній пательні таке буває. Відомий суддя проєкту “МастерШеф” Володимир Ярославський, який також є керівником і співвласником ресторанів, співавтором кулінарної книги “100 рецептів на кожен день”, розповів, як саме можна уникнути такої халепи. Про це він навіть зняв невеличке відео reels і виклав його на своїй сторінці в соцмережі Instagram.

За його словами, українці можуть спробувати наступний лайфхак — для початку поставити суху пательню на вогонь чи електроплиту і дуже, дуже добре її нагріти. Щоб дізнатися, чи дійсно пательня добре прогрілася, необхідно налити в неї столову ложку води. Якщо рідина почне випаровуватися, це означає, що потрібно продовжити гріти пательню далі. В разі, коли вода почне збиратися в кульки, необхідно також продовжувати нагрівати пательню й далі.

Володимир Ярославський розповів, що робити, щоб нічого не прилипало до пательні
Володимир Ярославський розповів, що робити, щоб нічого не прилипало до пательні

Добре нагрітою пательня буде вважатися лише тоді, коли вся вода в ній буде збиратися в одну величезну кульку. А також, коли ця одна кулька вільно гулятиме по пательні з боку в бік. Ось тоді буде зрозуміло, що пательня нагріта до правильної температури. Після цього до неї можна додати олію, розбити туди яйце, зменшити вогонь і підсмажити їжу до хрумкої скоринки. Володимир Ярославський на своєму прикладі показав, як це виглядає і як це працює. У нього все вийшло, яйце не прилипло і обсмажилося до золотистої скоринки.

 

Суддя “МастерШеф” пояснив, що таким чином він перевірив і дослідив ефект Ляйденфроста — створення ізолюючого шару пари, що запобігає швидкому викіпанню рідини. І показав, як зі сталевими пательнями працюють професійні кухарі. Володимир Ярославський переконаний, що ключем до успішного приготування їжі є саме правильна температура нагрітої пательні. Встановлено, що вона має сягати 190-195 градусів. Але ж, питання в тому, як це визначити простій господині в побуті: швидко та легко. Ось, саме так, як описано вище.

Схожі статті

Чудові сусіди для овочів та інші переваги чорнобривців на городі: усі секрети помаранчевої квітки

Змішані посадки на домашньому городі несуть в собі особливий сенс. Кожна рослина виконує в них свою роль. Редакція "Сенсації" дізналась, які переваги має посів на ділянці квітів чорнобривців.

Цінне добриво зі шкаралупи волоського горіха: ось чому її не можна викидати — для городу це скарб

Якщо у вас після чищення горіхів залишаються відходи у вигляді твердої шкаралупи — не поспішайте їх викидати. Цей матеріал буде цінним для городу і стане чудовим добривом.

Різдвяний кактус взимку заквітне, як шалений: треба лише з температурою та світлом “погратись”

Різдвяний кактус або різдвяник чи шлюмбергера — декоративна рослина, яку часто можна зустріти в будинках. Він може пишно квітнути, але за умови правильного догляду.

Це сміття захистить майбутній урожай від хвороб та шкідників: покладіть до лунки з картоплею

До нового посадкового сезону ще кілька місяців, але подумати про те, як подвоїти чи потроїти врожай картоплі можна вже зараз. Збережіть це до весни.

Ці 5 речей у домі “здешевлюють” будь-яку господиню: гості звертають на це увагу одразу

Якщо ви маєте ці 5 речей у вашому будинку, то ви автоматично "падаєте в очах" ваших гостей і не тільки, як гарна господиня: що на що краще замінити?

Ванна буде сяяти аж у темряві: оригінальний спосіб, як очистити сантехніку від жовтих потьоків і нальоту

Кілька розчинів зроблених в домашніх умовах здатні очистити і відмити найбрудніші ділянки ванної кімнати. Все це дешево, але досить таки ефективно та надійно.