Виноград вважається теплолюбною рослиною, яке погано переносить холод і мороз в цілому. Основним у догляді є обрізання старих пагонів, обприскування фунгіцидами, підживлення, полив і укриття. Саме ці процедури сприяють гарному врожаю.
Зимова обробка винограду проводиться там, де температура в січні та лютому не опускається нижче -10 градусів. Зазвичай процедури підготовки починаються при температурі -3-5 градусів, щоб рослини не замерзли. У лютому виноград обрізають, коли температура підіймається вище нуля – це найоптимальніший час для обрізання.
Фахівці радять обрізати виноград лише за умовою врахування клімату, адже потрібно пам’ятати, що за сильних морозів лоза може стати крихкою та легко зламатися.
Виноград потребує укриття, щоб перезимувати, особливо в перші два сезони. Таке укриття захищає кущі від гризунів, накопичення вологи, стабілізує температуру та захищає від холоду. Часто рослини гинуть не через сильні морози, а через визрівання вічок, коли немає снігу і морозу. Щоб цього уникнути, потрібно, щоб укриття було сухим, та присутня циркуляція повітря.
Корені найбільш вразливі до морозів, тому найкращий час для укриття – це період частих нічних заморозків, коли денна температура близька до нуля. Зазвичай для укриття цієї рослини використовують різні матеріали – агроволокно, гілки ялинки, тирсу або ґрунт. Процес укриття займає близько 15 хвилин.
Слід дотримуватись основних принципів обрізки та укриття, щоб захистити рослини від зимових морозів. Для обрізки слід використовувати чистий і гострий інструмент (секатор), щоб уникнути пошкодження рослини. Обрізати виноград потрібно, коли опаде листя, щоб не пошкодити пагони. Також під час цього процесу потрібно вилучати пагони, які вже приносили плоди, хворі, слабкі та пошкоджені, а також тонкі гілки.