Сьогодні багато садівників та городників з великим ентузіазмом використовують органічні добрива. На це є кілька причин і одні з найвагоміших – недорога ціна та безпека. До того ж вони покращують якість ґрунту, створюють сприятливі умови для розвитку мікрофлори, а також у рази підвищують ефективність мінеральних добрив. Підсумком стає значне зростання врожаю, а також якість плодів.
Однак, як з’ясувалося, ці добрива мають багато нюансів, які важливо пам’ятати. Наприклад, про те, що свіжий гній підходить далеко не до всіх культур.

Серед рослин, яким гній протипоказаний називають переважно ті, які застосовують у їжу у свіжому вигляді (без додаткової обробки – варіння, бланшування, консервації, засолювання, заквашування). До таких культур відносяться всі листові салати, руколу, шпинат, селеру, пряну зелень і т.д.
До цієї ж групи відносять цибулю та часник. В такому випадку перепрілий гній, який застосовують для швидкого росту рослин, може сприяти тільки росту стебел, а плоди залишаться дрібними.
З цієї причини не можна підгодовувати гноєм горох та боби. При перегодовуванні азотом вони видають пишну вегетативну масу на шкоду формування насіння.
А при підживленні гною моркви, редьки та редиски – плоди швидше за все виростуть жорсткими, потворними і тріскатимуться. Також при перегодовуванні свіжою органікою висока ймовірність виникнення захворювань та накопичення у плодах нітратів.

Також у цю групу можна віднести картоплю та буряки, які при дії азоту, що містяться в гною, починають формувати пустотілі плоди, що значно впливає на кількість та якість урожаю.
Зазначимо, що гній загалом хороше та ефективне добриво, але в усьому потрібна міра, дотримання правил та врахування нюансів.