Штучне освітлення шкодить вашому саду: красу прибираємо убік – з рослинами станеться фіаско

Ландшафтний дизайн саду популярний у господарів. Раніше його частиною були ліхтарі та інше декоративне освітлення. Та згодом з'ясувалось – штучне світло впливає на рослини не кращим чином.

Декоративне садове освітлення стає невід’ємною частиною сучасного ландшафтного дизайну. Воно буде справжньою прикрасою для придомової території та дозволяє господарям працювати в саду після заходу сонця.

Але під час проєктування системи освітлення бажано обміркувати все до найменших деталей. Якщо штучне світло розташувати неправильно – це може нашкодити і городнім рослинам, і місцевій фауні.

У наступному матеріалі “Сенсація” пояснить, що варто врахувати при облаштуванні штучного освітлення в саду.

Рослини, що ростуть на городі або в домашньому саду – завжди сприймають світло, як сигнал. І якщо денний сонячний світ приносить їм суцільну користь, то світло нічних ліхтарів може мати зворотній ефект та нашкодити.

Експерти розповіли, як штучне світло в саду впливає на рослини
Експерти розповіли, як штучне світло в саду впливає на рослини

Штучне освітлення може збити природні ритми рослин. Через це плодові дерева можуть не скинути вчасно листя восени. Це, в свою чергу, робить їх вразливими перед прийдешніми заморозками та сильними морозами.

Через штучне освітлення страждатимуть й овочеві культури. Вони можуть давати більше плодів, але водночас – плоди можуть мутувати і змінювати колір плодів або листя. Також овочі, як постійно ростуть під нічним штучним світлом – можуть скручувати листові пластини.

Надмірне світло вночі пошкоджує кореневу систему рослин. Це особливо часто відбувається, якщо фонарі встановлюють занадто близько від городніх рослин або занурюють в ґрунт колишки, що пошкоджують корінці.

Тож, культурним рослинам на городі, так само як і людям – іноді потрібна темрява. Без неї в них порушується режим сну, а ще – погіршується загальне здоров’я.

Штучне світло від ліхтарів в саду шкодитиме і дикій природі. Наприклад, ті ж сови, кажани та метелики в нічні години добре орієнтуються в темряві. Освітлення ж буде збивати їхню навігацію і здатність до розмноження.

Фахівці розповіли, як штучне освітлення впливатиме на рослини
Фахівці розповіли, як штучне освітлення впливатиме на рослини

Через надмірне освітлення летючі миші можуть втратити свою здобич, а жуки-світлячки припиняють світитись. Ця властивість потрібна комахам для спаровування. Тож, через ліхтарі в саду може порушуватись їхнє розмноження.

Як звести на мінімум шкоду від штучного освітлення в саду?

Щоб штучне освітлення не шкодило рослинам, комахам і тваринам – його потрібно правильно налаштувати.

В першу чергу садівникам варто уникати надто яскравих ламп із холодним спектром. Ліхтарики краще за все встановлювати ближче до землі. Бажано, щоб вони розташовувались подалі від стовбурів дерев та овочевих грядок.

Освітлення бажано не вмикати на усю ніч. Робіть паузи та вимикайте ліхтарі, коли йдете відпочивати. Можна встановити на ділянці моделі ліхтарів із датчиками руху або таймерами вимикання.

Фахівці розповіли, як штучне освітлення впливає на рослини в саду
Фахівці розповіли, як штучне освітлення впливає на рослини в саду

Під час монтажу світильників слідкуйте за тим, щоб не проколювати землю в тих місцях, де залягає коріння рослин. Частину саду на ніч варто залишати темною, а в періоди активності нічних комах та квітнення дерев штучне світло на ділянці взагалі вимикають.

Схожі статті

Кабачки як мед: на Херсонщині висаджують тільки ці 4 сорти, бо після них усе несмачно

Щоб виростити суперсмачні кабачки, необхідно підібрати правильний сорт. Розповідаємо в нашому матеріалі про найсолодші і найароматніші з усіх.

Чи пізно висаджувати дині у червні 2025? Агрономи тільки починають, і ось в чому секрет

В залежності від регіону дині висаджують, коли минають зворотні заморозки. Цей час припадає на кінець травня чи на початок червня. Втім, деякі агрономи саджають увесь червень. Чи не пізно це?

Ключова підживка – до 25 червня: перевірений “коктейль” для помідорів, без якого ніяк

Щоб помідори вродили в 2025-му році, городники радять підживити цю культуру особливим "коктейлем". Як приготувати його та з яких інгредієнтів – розповідає "Сенсація".

Розчиняємо це у відрі, і на кущах по 15 перців: у 2025 врожай будете роздавати тільки так

Перець як культура відрізняється особливою примхливістю, адже будь-який стрес переносить набагато гірше за своїх сусідів по грядці. Як зміцнити кущі та отримати хороший врожай?

Або зараз, або буде пізно: які кущі та дерева обрізають в червні – ще є час у 2025-му

Ми звикли до думки, що обрізку необхідно проводити або навесні, або восени. Але насправді, багато рослин потребують її саме в червні. Розповідаємо про них детальніше.

Ці сорти відмінно ростуть у нас: який гранат посадити в саду — по 30 плодів на кущиках

Зараз в Україні городники все частіше роблять спроби вирощувати гранат у себе в саду. І мова йде не про контейнерні рослини, а про посадку у відкритий ґрунт.