Декоративне садове освітлення стає невід’ємною частиною сучасного ландшафтного дизайну. Воно буде справжньою прикрасою для придомової території та дозволяє господарям працювати в саду після заходу сонця.
Але під час проєктування системи освітлення бажано обміркувати все до найменших деталей. Якщо штучне світло розташувати неправильно – це може нашкодити і городнім рослинам, і місцевій фауні.
У наступному матеріалі “Сенсація” пояснить, що варто врахувати при облаштуванні штучного освітлення в саду.
Рослини, що ростуть на городі або в домашньому саду – завжди сприймають світло, як сигнал. І якщо денний сонячний світ приносить їм суцільну користь, то світло нічних ліхтарів може мати зворотній ефект та нашкодити.

Штучне освітлення може збити природні ритми рослин. Через це плодові дерева можуть не скинути вчасно листя восени. Це, в свою чергу, робить їх вразливими перед прийдешніми заморозками та сильними морозами.
Через штучне освітлення страждатимуть й овочеві культури. Вони можуть давати більше плодів, але водночас – плоди можуть мутувати і змінювати колір плодів або листя. Також овочі, як постійно ростуть під нічним штучним світлом – можуть скручувати листові пластини.
Надмірне світло вночі пошкоджує кореневу систему рослин. Це особливо часто відбувається, якщо фонарі встановлюють занадто близько від городніх рослин або занурюють в ґрунт колишки, що пошкоджують корінці.
Тож, культурним рослинам на городі, так само як і людям – іноді потрібна темрява. Без неї в них порушується режим сну, а ще – погіршується загальне здоров’я.
Штучне світло від ліхтарів в саду шкодитиме і дикій природі. Наприклад, ті ж сови, кажани та метелики в нічні години добре орієнтуються в темряві. Освітлення ж буде збивати їхню навігацію і здатність до розмноження.

Через надмірне освітлення летючі миші можуть втратити свою здобич, а жуки-світлячки припиняють світитись. Ця властивість потрібна комахам для спаровування. Тож, через ліхтарі в саду може порушуватись їхнє розмноження.
Як звести на мінімум шкоду від штучного освітлення в саду?
Щоб штучне освітлення не шкодило рослинам, комахам і тваринам – його потрібно правильно налаштувати.
В першу чергу садівникам варто уникати надто яскравих ламп із холодним спектром. Ліхтарики краще за все встановлювати ближче до землі. Бажано, щоб вони розташовувались подалі від стовбурів дерев та овочевих грядок.
Освітлення бажано не вмикати на усю ніч. Робіть паузи та вимикайте ліхтарі, коли йдете відпочивати. Можна встановити на ділянці моделі ліхтарів із датчиками руху або таймерами вимикання.

Під час монтажу світильників слідкуйте за тим, щоб не проколювати землю в тих місцях, де залягає коріння рослин. Частину саду на ніч варто залишати темною, а в періоди активності нічних комах та квітнення дерев штучне світло на ділянці взагалі вимикають.