Органічні добрива мають багато переваг, тому що не вимагають великих витрат та їх легко виготовити із підручних засобів власноруч. Вони також, як і покупні, покращують структуру ґрунту, насичують його корисними елементами, живлять рослини і стимулюють їх зростання і плодоношення. При цьому абсолютно безпечні для довкілля. Тому більшість городників та садівників згодом намагаються перейти саме на органічне землеробство.

До найпопулярніших добрив, які можна виготовити своїми руками відносять трав’яні настої, золу і, звичайно ж, компост. Досвідчені дачники називають його “чорним золотом”. Насправді органічні відходи, що перепріли, згодом перетворюються на дуже цінний продукт, без якого справжньому дачнику, який хоче виростити на своїй ділянці суперурожай, не обійтися. Але щоб він дійсно був ефективним, дуже важливо його правильно приготувати і використовувати, дотримуючись при цьому чіткої інструкції та конкретних правил.

Для того, щоб компост вийшов ідеальним, для початку необхідно вибрати місце для ями або контейнера. Експерти рекомендують розмістити їх у тіні, в дальній частині городу.
Дуже важливо слідувати алгоритму і не викидати в компост усе, що потрапило в довільному порядку. Необхідно чергувати шари – “зелені” (джерело азоту) і “коричневий” (джерело вуглецю). До перших відносять овочеві очищення, бадилля від рослин, скошена з газону трава. До других – сухе листя (крім дубових), гілки та картон.
У компостний контейнер чи яму не можна викидати свіже та приготовлене м’ясо, всі молочні продукти, а також рослини з ознаками захворювань та бур’яни з насінням.
Щоб прискорити дозрівання компосту, купу періодично необхідно зволожувати та проводити аерацію. Для цього раз на 14 днів вміст ями або контейнера перевертають за допомогою вил.
Процес дозрівання “чорного золота” займає від 6 місяців, тому досвідчені садівники та городники рекомендують створювати одразу дві купи. Поки перша працюватиме, друга дозріватиме.

Як визначити, що компост готовий? За кольором та структурою – згодом він стає темним та розсипчастим. За запахом – купа починає випромінювати аромат сирої лісової землі.