Палац Кирила Розумовського в Батурині називають українським Версалем

Палац Кирила Розумовського, як і саме місто Батурин мав довгу історію з періодами злету і падінь.

Палац Кирила Розумовського став останнім палацом останнього гетьмана України. Будівля спершу мала стати помешканням гетьмана, а стала палацом графа. Таким змінам посприяли російські імператриці Єлизавета Петрівна, яка дала можливість відновити в Батурині гетьманство, і Катерина ІІ, яка цю можливість забрала, позбавивши таким чином Лівобережну Україну залишків автономії і скасувавши гетьманство. Вона ж усунула гетьмана Кирила Розумовського з посади гетьмана і заборонила йому в’їзд на Батьківщину.

Перший варіант палацу Кирила Розумовського з парковим комплексом побудував у 1803 році шотландський архітектор Чарльз Камерон, але графу так і не судилося в ньому пожити. Відповідно, оздоболювальні роботи в палаці так і не були завершені. Після смерті графа палацово-парковий комплекс перейшов у власність його сина Андрія, але хлопець проживав у Відні і не міг опікуватися будівлею. Згодом палац взагалі згорів. Є припущення, що це зробив управитель сина Кирила Розумовського, щоб приховати сліди крадіжок у палаці.

Близько 100 років палац і парк перебували у запустінні, але повернути його до життя не встиг і онук останнього гетьмана.

У ХХ столітті були спроби реставрувати палац і це дало змогу вберегти його від подальших руйнувань. Нове життя палацово-парковий комплекс отримав у 2009 році, реставрацією якого займалися меценати на чолі з тодішнім президентом України Віктором Ющенком. Це була 7 спроба відновити палац і саме вона увінчалася успіхом.

Під час реставрації палацового комплексу інтер’єри відновлювалися за малюнками Чарльза Камерона та прикладами внутрішнього оздоблення Царського Села та Павловська. Значна частина експонатів картинної галереї палацу-музею передала Львівська галерея. У колекції представлені портрети всіх гетьманів України, включно з Дорошенком, Многогрішним, Хмельницьким, Вишневецьким та іншими.

Палацово-парковий комплекс часто порівнюють з французькою резиденцією королів у Версалі саме через розмах комплексу, а займає він велику територію на краю Батурина.

Парковий комплекс біля палацу Кирила Розумовського
Парковий комплекс біля палацу Кирила Розумовського

До палацового комплексу входить сам палац, флігелі та домова церква. У самому палаці знімали кадри зустрічі Вакули з царицею з фільму «Вечори на хуторі біля Диканьки».

Зараз у палаці відкрито музей гетьманства. Варто зазначити, що всі предмети інтер’єру належать графу Кирилові Розумовському.

реклама

Поділіться статтею

Куди зник і чим займається переможець Битви екстрасенсів Хаял Алекперов

Куди зник і чим займається переможець Битви екстрасенсів Хаял Алекперов: нарешті отримав гідну професію

Найпопулярнішим учасником відомого езотеричного шоу "Битва екстрасенсів" став Хаял Алекперов, який брав участь аж у двох сезонах проєкту. Чоловік позиціонував себе, як серйозний спеціаліст і одразу ж отримав довіру аудиторії. Куди зник айзербайджанський провидець і чим займається зараз?
Хостікоєв кохав Наталію Сумську, а одружувався з іншими

Хостікоєв кохав Наталію Сумську, а одружувався з іншими: справжня любовна драма в акторській династії

Наталія Сумська завжди була неймовірною красунею, тому не дивно, що Анатолій Хостікоєв закохався у майбутню дружину тільки-но її побачив. Але мріям студента не судилося збутися. Чому шляхи подружжя розійшлися на десятиріччя, дізнайтеся у нашій статті.
Аліна Гросу могла загинути перед концертом у Києві

Аліна Гросу могла загинути перед концертом у Києві: хто винен у тому, що артистка ледь не пішла з життя?

Популярна українська співачка Аліна Гросу ледь не пішла з життя на репетиції перед концертом. Стало відомо, що сталося під час тренувань. Зараз з артисткою все в порядку і вона навіть не скаржиться на недбалість команди, через що, власне, могла статися трагедія.
Як Дмитро Шевченко відреагував на вибір Злати Огнєвіч у фіналі

Як Дмитро Шевченко відреагував на вибір Злати Огнєвіч у фіналі: втік від Холостячки, аби сховати сльози

Прощання другої холостячки Злати Огнєвіч та її фаворита Дмитра Шевченка виявилося вельми драматичним. Чоловік не зміг впоратися з емоціями і покинув жінку без пояснень. Учасник здивував усю Україну бурхливою реакцію, адже раніше стримував себе попри будь-що.
Роман Сасанчин відгуляв весілля з вагітною нареченою

Роман Сасанчин відгуляв весілля з вагітною нареченою: співак не збирався одружуватися, але підкорився долі

Роман Сасанчин та його вагітна наречена Іванна декілька днів тому стали офіційно чоловіком та дружиною. Співак вперше розповів, чому раптово став одруженою людиною і як відсвяткував найважливіший день у житті подружжя. Усі деталі читайте у нашій статті.

Популярне

Останні новини