Кому цього року дісталася Нобелівська премія з літератури

Нобелівська премія – найпрестижніша міжнародна нагорода. Вона вручається щороку за видатні наукові досягнення, винаходи та внесок у розвиток суспільства.

Нобелівську премію вручають з 1901 року з фізики, хімії, літератури, економіки, медицина або фізіологія та захист миру. Зауважимо, що розмір грошової премії переможців змінювався і цього року становить 1,1 млн доларів.

Для отримання Нобелівської премії кандидат в номінанти має відповідати ряду вимог: бути членом королівської академії, працювати на відповідних посадах і мати відповідні звання і зробити вагомий вклад у розвиток науки.

За історією, Нобелівська премія була заснована за заповітом Альфреда Нобеля. Вчений спершу склав заповіт на передачу коштів від своїх патентів на будівництво крематоріїв у великих містах. Але через неприйняття його позиції Папою Римським вчений написав новий заповіт, у якому наказав створити фонд, відсотки з діяльності якого видаватимуться у вигляді премії тим, хто впродовж попереднього року приніс найбільшу користь людству.

Цікаво, що Нобелівська премія за досягнення у галузі математики не вручається. За легендою, кохана Альфреда Нобеля вийшла заміж за математика, зрадивши вченого. Він, мабуть, таким чином вирішив помститися всім математикам за завдану йому образу.

Цього року Нобелівську премію вручають з 5 по 12 жовтня. 1 день тижня відповідає одній номінації. Сьогодні вручатимуть премію Миру, а в понеділок вручать Нобеля з економіки. Премію вже отримали  Роджер Пенроуз, Райнхард Генцель та Андреа Гез  у галузі фізики за дослідження чорних дір, Гарві Дж. Альтер, Майкл Хогтон і Чарльз М. Райс з фізіології, а француженка Еммануель Шарпентьє та американка Дженніфер А. Дудна поділять між собою грошову нагороду у галузі хімії.

Цьогорічного Нобеля з літератури отримала американська письменниця Луїза Глюк «за її безпомилковий поетичний голос, який своєю аскетичною красою робить існування індивідуума універсальним».

Луїза Глюк
Луїза Глюк

Першу збірку Луїза Глюк випустила 50 років тому. Відтоді письменниця видала ще 20 збірок поетичних та прозових творів. За збірку «Білий рис» у себе вдома Луїза отримала Пулітцерівську премію. Окрім неї вона отримувала й інші не менш престижні в Америці літературні нагороди. Окрім цього вона викладала літературу у всіх престижних навчальних закладах Сполучених Штатів Америки, що теж відповідає одній з вимог для отримання премії.

У зв’язку з пандемією коронавірусу організатори премії вирішили скасувати святковий бенкет, а премії лауреати отримають у себе вдома.

Схожі статті

Чим та як годували пасажирів на борту літаків у 2000-х роках: зараз люди мріють про сендвіч

На висоті тисяч метрів над землею у 2000-х роках було шикарне меню. Окремо готували для дітей і навіть для тих, хто дотримувався дієти. Нині ж можна отримати лише каву чи чай.

У Великобританії яструб кілька тижнів переслідував високих і лисих: Потапа з Ямою не знайшов

Англійське містечко Фламстед, що у північному передмісті Лондону деякий час тому стало епіцентром діяльності яструба Гарріса. Самиця пернатого хижака відкрила полювання на лисих чоловіків.

Заблукав у Тихому Океані: 61-річний перуанський рибалка 90 днів не був на суші. Що з ним зараз?

Перуанський рибалка повернувся додому після 90 днів перебування у відкритому океані. Як почувається чоловік зараз і про що розповів після дивовижної подорожі? Читайте подробиці у нашому матеріалі.

Як стати ідеальним кандидатом і отримати візу в США: 5 порад, щоб не “пролетіти” з документами

Що потрібно знати, щоб 100% отримати візу в США. Ці поради слід дотримуватися обов'язково, якщо не хочете "пролетіти" з документами. Також, відомо, які аспекти є найважливішими в цьому процесі.

Дар’я Білодід поцілувала Бреда Пітта: після розлучення з Анджеліною Джолі прийняв цей поцілунок

24-річна українська дзюдоїстка Дарʼя Білодід похвалилася спільним фото із Бредом Піттом. Спортсменці вдалося цьомкнути голлівудського актора в щічку. Дивіться світлини в нашому матеріалі.

Подорож у часі: літак з пасажирами вилетів в 2025 році, а приземлився в 2024 — як це можливо?

Чи можливо зустріти Новий рік, а потім — повернутись у минуле? Досвід пасажирів одного з транстихоокеанських авіарейсів свідчить, що це можливо. Розповідаємо читачам "Сенсації" їх дивовижну історію.