Символ віри прийнятий на Першому Нікейському соборі в 325 році. В затвердженому тексті оголошувалась божественність Бога-Сина прирівнювалася до Бога-Отця. Ісуса Христа було названо «єдиносущним» з Богом-Отцем. Молитву впроваджено в обряд хрещення як обов’язкову.
Символ віри доповнений на Першому Константинопольському соборі у 381 році і уведений у літургію в Антиохїї близько 480 року.
У тексті проголошується божественність Святого Духа і його рівність Богові-Отцеві й Богові-Синові.
Андрій Рубльов. Свята Трійця
На Заході Символ Віри був уперше введений у літургію в Толедо в 589 році. Щоб підкреслити рівність всіх трьох божественних осіб – Отця, Сина і Духа Святого, до слів про сходження Святого Духа було додано filioque («…, що від Отця і Сина ісходить). У цій формі Нікейський символ увійшов у латинську месу (в VIII столітті в Франції, а в XI — і в Римі).
Східні, православні церкви цю зміну не прийняли. Ось чому ми в одних церквах чуємо, що Дух Святий від сина ісходить, а в інших – ні. Це залежить від того, до якої конфесії церква належить.
В Українській Римсько-католицькій Церкві найчастіше використовується такий спрощений варіант молитви. Порівняйте:
Вірую в Бога Отця Вседержителя, творця неба і землі,І в Ісуса Христа, Його єдинородного Сина, Господа нашого, що був зачатий від Духа Святого і народився від Діви Марії, що страждав за Понтія Пилата, був розп’ятий і помер, і був похований і зійшов у відхлань. Третього дня воскрес із мертвих, вознісся на небеса і сидить праворуч Бога Отця, звідки прийде судити живих і мертвих.
Вірую в Духа Святого, вселенську Церкву, сопричастя святих, відпущення гріхів, воскресіння плоті, вічне життя. Амінь.