Домашнє варення полюбляють і закривають майже всі, а особливо смакують ним саме взимку, під час перегляду улюбленого фільму із гарячим чаєм. Зазвичай його використовують як у випічці, так і просто роблять бутерброд, або ж додають у чай. Варення може зберігатись від трьох до п’яти років, якщо звісно приготувати його відповідно до всіх правил і зберігати в правильних умовах. Насправді, все залежить від кількості цукру, який ви додали під час варіння.
Якщо ж господині додали його занадто багато, то з часом смаколик буде зацукрюватись, але все одно варення можна буде вживати як окремо, так і у випічці. При недостатній кількості цукру, варення може швидко зіпсуватись, тому дуже важливо дотримуватись правильних пропорцій інгредієнтів.
Як зрозуміти, що варення вже не придатне для споживання?
Першим кроком потрібно подивитись на його стан. Якщо ж ви помітите ознаки бродіння чи цвіль, то слід вже не куштувати його. Також якщо на внутрішній стороні металевої кришки з’явилась іржа або кришка здулась – теж краще відмовитись від варення. Щодо цвілі, то поганим сигналом є те, що вона з’явилась не лише всередині, а й на самій банці.
Як продовжити термін придатності?
Щоб повернути друге життя варенню, можна провести термічну обробку. Для цього необхідно переварити варення, додати в нього ще раз гарячу воду та лимонну кислоту. На один літр рекомендується чверть склянки окропу та два грами лимонної кислоти.
Господині, беріть цей лайфхак на замітку, адже тоді вам не доведеться викидати зіпсоване варення. Звичайно потрібно буде трішки витратити свого часу, але воно того варте.