Одне із фермерських господарств на Черкащині вирощує для продажу яблука незвичної форми. Фрукти мають форму серця і користуються особливим попитом взимку, у лютому — коли святкують День закоханих.
Перший експеримент з вирощування яблучних сердець агрономи цього підприємства провели ще в 2017 році. На початку вони змогли виростити лише 20 штучок яблук, що мали форму серця. Але із кожним сезоном кількість оригінальних плодів лише зростала.
Агроном сільськогосподарського підприємства Володимир Бардик розповів, як їм вдається досягти незвичної форми яблук. За словами чоловіка — всередині літа співробітники фермерського господарства вдягають на кожен яблучний плід пластикові форми, що мають вигляд серця. Саме це дозволяє їм створити натуральний продукт з оригінальним дизайном.
Як зазначив в розмові із журналістами агроном — формування яблук відбувається в період з липня по вересень. На протязі двох чи трьох місяців працівники фермерського господарства обирають яблука на плодових деревах таким чином, щоб вони у пластикових формочках не хиталися.
Крім того, кожну формочку перед тим, як вдягти її на плід, що сформувався — обовʼязково миють та протирають.
Далі форму фіксують на плодах і в ній яблучка ростуть протягом наступних двох чи трьох місяців — до самого збору врожаю.
Агроном зауважив, що в їхньому фермерському господарстві вирощують декілька сортів яблук. Зокрема, “Гала”, “Голден Делішес”, “Чемпіон” та “Семиренка”.
Яблучні дерева займають у господарстві територію у 15 гектарів. Переваги вирощування яблук у пластикових формах — не тільки у тому, що плоди набувають особливої форми. Ще один важливий момент — це захист від хімічних обробок. Пластикова оболонка захищає яблучко від зовнішнього впливу та шкідників.
Агроном зазначив, що усі яблука, які ростуть на відкритому повітрі — потребують обробки спеціальними препаратами — фунгіцидами. В закритій формі з пластику така обробка яблук не торкається.
“Яблуко, яке на відкритому повітрі, ми ж його обробляємо фунгіцидами від хвороб, від шкідників, даємо мікродобрива, то звичайні яблука бачать це все, а в закритій – не бачать” – розповів Володимир Бардик
Збирають врожай яблучних сердець обережно — щоб не пошкодити плоди. Пластикову форму знімають із яблук за допомогою спеціальних інструментів. Процедура проводиться поступово.
Зібрані плоди зберігають в у великих холодильниках-рефрижераторах. Кожен з таких агрегатів вміщує в себе 20 тон яблучних плодів.
Вартість яблук-сердець трохи вища, аніж у звичайних. Зокрема, в минулому році вартість одного плоду складала 100 гривень. Ціна фруктів в цьому сезоні ще невідома.
Вони ж продаються поштучно, в спеціальній упаковці — розповів агроном. — Торік коштували близько 100 гривень штучка
Водночас Бардик висловив свою думку щодо смаку сердечних яблук. Він зауважив, що звичайні плоди — смачніші, аніж ті, що виросли у формочці. Але це — суто його думка.
Але вони привабливі — це їхня “фішка”, мабуть – пояснив він
Фермер також зауважив, що врожайність яблук-сердець залежить від погодних умов.
Якщо влітку на вулиці посушлива погода або багато днів йдуть дощі — це негативно вплине на якість, розмір та кількість яблук-сердець.