Таємниці української мови: магія чарівного слова “дякую”, звідки воно взялося та що достовірно означає

Усіх з дитинства вчили "чарівним" словам "дякую" і "будь-ласка", тож, мабуть, кожен з нас щодня чує або говорить їх. Проте мало хто замислюється над історією та походженням найголовнішого в українській мові слова для висловлення подяки. Нижче розбираємося з цим питанням.

У творах таких українських класиків, як Леся Українка, Тарас Шевченко, Марко Вовчко, Павло Тичина і не тільки, нерідко зустрічається слово “спасибі”.

“Спасибі, зіронько! минає
Неясний день мій, вже смеркає,
Над головою вже трясе
Косою смерть. І поховають,
А там і слід мій занесе
Холодний вітер. Все минає”

Тарас Шевченко, поема “Сліпий

Однак від сучасного українця у відповідь на добрий вчинок або побажання частіше можна почути “дякую”. В українську мову воно прийшло з польської, як і безліч інших запозичень, а польске слово “dziękuję” у свою чергу походить від німецького “danke”.

Корінь цих слів перегукується з загальним праіндоєвропейським коренем “tong-” і “teng-” зі значенням “думати”, “відчувати”. Також можна згадати і англійські слова, які походять від цього ж кореня: “thank” – дякувати і “think” – думати. Крім того, споріднені з “дякую” і слова вдячності у білоруській (“дзякуй”), чеській (“děkuji”) та словацькій (“ďakujem”) мовах.

Походження слова дякую в українській мові
Походження слова дякую в українській мові

Цікаво, що до спільного праіндоєвропейського кореня, від якого походять українські слова “дякую”, “подяка”, можуть відноситися і слова російської мови. Так, у тлумачному словнику Даля наводиться стаття, присвячена слову “дякать”. Згідно з нею, це слово, крім значення подяки в південновеликоросійських і західноросійських наріччях, вживалося в інших, але близьких значеннях – частувати, розмовляти, натякати, догоджати.

Традиції, пов’язані зі словом “дякую”

У Всесвітній день слова “дякую”, який святкується 11 січня, необхідно подякувати не менше 100 разів. Тоді все добро, вкладене у подяку, обов’язково повернеться назад.

Схожі статті

Ви знаєте українську на “відмінно”, якщо напишете ці 15 слів без помилок. Тест на грамотність

Знання мови — це безцінний дар, який виручає у повсякденному житті і дозволяє осягнути культуру, менталітет та інші сфери життя. Але чи знаєте ви мову насправді і чи можете називати себе грамотним?

Коли кішки поводяться так, вони почуваються самотніми: 5 тривожних сигналів, які вказують на це

Навіть коли ми добре знаємо свого улюбленця, часу можемо заплутатися у сигналах, які він нам надсилає. Як саме поводяться кішки, коли їм насправді самотньо?

Ціни на квартири – Київ, Дніпро, Одеса, Львів: скільки коштують квартири в найбільших містах України зараз

Сьогодні ціни на квартири у всіх містах України залежать переважно від ситуації з безпекою та віддаленості регіону від прифронтових зон. Скільки коштує однокімнатна квартира зараз?

Потребують заміни дорогих деталей: найбільш ненадійні вживані авто, які не радять купувати їхні ж власники

Заміни дорогих деталей уникнути не вдасться саме в цих авто. Експерт назвав найбільш ненадійні вживані авто, які не радять купувати їхні ж власники.

3 популярних смартфони до 15 тисяч гривень: найкращі моделі для тих, хто не має грошей на iPhone

Багато людей мріють про iPhone. Та навіть моделі минулого покоління для покупців часто надто дорогі. У цьому випадку є 2 шляхи: покупка вживаного пристрою чи смартфону на Android до 15 тисяч гривень.

Кохання чи хвороблива залежність? Психологи назвали 3 критерії, які свідчать про нездорові стосунки

Закохані люди обожнюють одна одного та проводити час разом. Але іноді замість любові один чи обоє в парі відчувають нездорову прив'язаність. Як вчасно усвідомити наявність проблеми?