Напередодні строгого посту, а було це перед празником Воздвиження Животворящого Хреста, зайшла до крамниці жінка. Вона вийняла з гаманця список і почала замовляти продукти: оселедець, заморожений хек, мак, дріжджі, маргарину, шампіньйони, олію, насамкінець спохватилася: «А кутю маєте?» Я не втрималася і запитала: «Навіщо кутя?» , – був кінець вересня, а у мене кутя завжди асоціюється з Різдвом. На що почула у відповідь: “Завтра ж строгий піст?” Запитую: «А що їсте у загальницю?” − М’ясо…
Піст – це вид аскези, який відомий ще з древніх часів. З книг Старого Завіту дізнаємося, що постили пророки, праведні мужі і всі патріархи. «2. Тими днями я, Даниїл, був у жалобі три тижні часу. 3. Любої страви я не їв, а м’ясо й вино не входило до моїх уст, і намащуватися не намащувався я аж до виповнення цих трьох тижнів часу».(Дан.10:2,3). Про піст зустрічаються згадки у античних філософів. Багато разів читаємо про піст у Євангелії.
«1. Тоді Дух повів Ісуса в пустелю, щоб диявол спокушав його. 2. Він постив сорок день і сорок ночей і нарешті зголоднів» (Мт. 4:1).
Читати Святе письмоМетою посту є приборкання пристрастей, виховання сили волі, удосконалення духовне, стяжання Духа Святого.
Студит ієромонах Макарій Дутка стверджує, що, коли людина обмежує себе в чомусь тілесному, то обов’язково відкриється щось з духовного боку. Сам він регулярно постить, а великодні і різдвяні пости відбуває тільки на воді.
Від мирян не вимагається таких обмежень. Зазвичай, у часі посту не можна їсти м’ясо, не вживати спиртне і утримуватися від гучних забав. Їжа має бути пісна.
Багато християн перед постом дають собі якусь постанову – чи то позбутися пагубної звички, якою зловживають у повсякденні, чи відійти від якоїсь спокуси. Це також дуже добре і корисно. Бо будь-які зусилля з боку людини не йти шляхом найменшого опору, а приборкати свої слабкості наближають до Бога
Але піст – це не тільки і не стільки про їжу. Будь-яка відмова від їжі, якщо вона не базується на вірі у Бога є лише дієтою.
Тому для християн у часі посту є важливим також наслідування Христа у всіх людських проявах: у спілкуванні з ближнім − на засадах терпеливості, толерантності і любові; у ставленні до молитви – більше часу приділити молитві, читанню Біблії, частіше відвідувати храм, приступати до Таїнства Сповіді.
Розважати над жертвою Спасителя світуСкільки і коли у східній Церкві зберігаємо строгий піст?
- 27 вересня. Воздвиження Чесного і Животворящого
- 6 січня. Надвечір’я Різдва Христового
- 8 січня. Надвечір’я Богоявлення
- Перший тиждень Великоднього посту
- Останній перед Воскресінням тиждень Великоднього посту
- 11 вересня. Усікновення голови Йоана Хрестителя
- Кожна п‘ятниця тижня, бо цього дня був розіп’ятий Ісус Христос.
У строгий піст священники радять один раз поїсти і два рази легко перекусити. Пити можна вдосталь.