30 січня 2021 – яке сьогодні свято: що можна та чого не можна робити в цей день

30 січня - передостанній день першого місяця нового року. Цього дня віряни готують обрядові страви і готуються до зустрічі весни.

На 30 січня випадають іменини у власників імен Антон, Антоній, Єгор, Юрій, Георгій, Іван й Антоніна.

Перекази свідчать, що Антоній народився у християнській родині. Проте у 20 років він відмовився від усіх благ й усамітнився в пустелі. Там його всіляко намагалася спокусити нечиста сила, біси і демони. Проте він вистояв і не зради віри. Тому 30 січня ще вважається днем захисту від нечистої сили.

За народними віруваннями цей день знаменував середину зими. Господарі перевіряли чи вистачить припасів до весни, а господині пекли обрядову страву, яка називалася толокняними колобками. За уявленнями наших пращурів вони були символом сонця. Цю випічку потім роздавали всім рідним та близьким.

30 січня вшановують Антонія Перезимника
30 січня вшановують Антонія Перезимника

Цього дня важливо було залякати відьом,чаклунів, бісів та іншу нечисту силу. Це робилося в пам’ять про те, що Антоній довгий час боровся з демонами та нечистою силою. Для цього, людина, яка першою виходила з дому, мала дійти до найближчого перехрестя і повернутися додому задом наперед.

Якщо це вдавалося, то за допомогою палиці та знігу “замітали” сліди, аби нечиста сила не знайшла дорогу до помешкання.

А щоб позбутися пристріту, господарі брали серп або ніж й проводили ним по дорозі, що веде до будинку.

Прикмети на 30 січня
Прикмети на 30 січня

Народні прикмети на день Антонія Великого забороняли братися за важку роботу. А жінкам, щоб убезпечити рідних, зокрема дітей, від хвороб не можна було в’язати, шити, прясти й готувати сочевицю та боби. Проте зовсім уникати роботи цього дня теж не рекомендували.

Крім цього не можна було зловживати спиртними напоями та їжею. Також не радили у цей день лихословити, сваритися та ображать рідних і близьких.

Не варто було й оминати нужденних та робити гучних заяв і давати обіцянки.

Схожі статті

Червоні і блискучі, як коралові намистини: загорніть яйця в це, щоб отримати розкішні крашанки

Щоб точно вразити гостей, можна спробувати пофарбувати курячі яйця у яскравий червоний колір, який буде нагадувати коралові намистини. Розповідаємо, як це зробити.

Розкішні великодні яйця за 6 хвилин: проста техніка з неймовірним ефектом — наче цінне каміння

Наші бабусі зазвичай фарбували яйця цибулевим лушпинням, бо це був найдешевший та найдоступніший метод. Але зараз є безліч інших варіантів, які дозволяють отримати дуже красивий результат.

Крашанки на Великдень 2025 набудуть яскравого рожевого кольору: все завдяки цьому продукту

Рожеві крашанки — це не просто красиво, але ще й ідеальний варіант, якщо ви бажаєте влаштувати собі естетичний Великдень з білими кроликами, красивим кошиком та ідеальними пасками.

Нанесіть це на шкаралупу яєць, щоб крашанки стали золотими: Великдень 2025 з розкішшю

Якщо хочете здивувати своїх гостей неймовірним декором на крашанках, спробуйте цей простий спосіб, який господині завжди беруть на замітку. Розповідаємо як.

Чому не можна нічого садити у “Великодній понеділок” — це знали ще наші предки

Ви могли чути про те, що не варто працювати на городі у Великодній понеділок. Але звідки взялося таке правило і чи є воно непорушним? Відповідь на це питання може вас здивувати.

3 дати, коли можна: в які дні дозволяється прибирання перед Великоднем 2025

Перед Великоднем всі господині наводять красу в своєму будинку, але варто знати, що існують дні, коли цього не можна робити - експерти розставили всі крапки над "і".