Святий Григорій. За життя християни вважали цього чоловіка дуже неоднозначним та приписували йому геть неканонічно безгрішну репутацію. Він виріс в общині язичників. Навіть освіту отримав у школі, де його вчили поклонятися ідолам. Перейшовши у християнство, чоловік зазнав кпин з боку вірян, а одного разу його взагалі звинуватили у розкраданні церковного майна.
Втім, всі випробування стерпів святий і багато часу присвятив написанню філософських праць. Його нині вважають однією з видних постатей цього напряму.
У народній традиції 23 січня вважалося все одно днем праці. Та все одно існували заборони: не лишайте сьогодні крихти на столі, не сваріться, не передавайте свій одяг чужим людям.
Вранці молитву можна не читати, а ось ввечері перед сном вона просто необхідна. Просіть обов’язково здоров’я та захисту на весь тиждень:
Про Пречиста Богомати Всецарице. Почуй багатостраждальне зітхання наше перед чудотворною іконою твоєю, що з Афона до нас принесена, поглянь на дітей твоїх, важкими хворобами обтяжених, які з вірою до святого Твого зображення припадають. Як птах покриває крилами пташенят своїх, так і ти нині, Вседиво, покрий нас покровом крил твоїх, захисти чесним твоїм омофором. Там, де немає надії, безсумнівною надією будь. Там, де люті скорботи панують, терпінням і полегшенням явися. Там, де морок відчаю в душу вселився, нехай засяє світло Божества. Малодушних розрадь, немічних зміцни, для зачерствілих серцем пом’якшення і Просвітництва даруй. Зціли хворих людей Твоїх, про Всецарице Милостива! Розум і руки зцілюють нас благослови, щоб послужили вони знаряддям Всемогутнього Христа, Спаса нашого. Як живей, сущої з нами, молимося перед іконою твоєю, Владичиці. Простри руки Твої, повні зцілень, радощі скорботних, у печалях розраду, щоб, чудотворну допомогу скоро отримавши, прославляли животворящу і нероздільну Трійцю-Отця, Сина і Святого Духа на віки віків. Амінь.