24 листопада: яке свято, чиї іменини, прикмети. Що можна і чого не треба робити

Релігійний літургійний календар східного обряду 24 листопада молитовно згадує святих мучеників Мину, Віктора, Вінкентія, Стефаніди, преподобного отця й ісповідника Теодора Студита. А світський відзначає Всесвітній день відмови від покупок.

Святий мученик Мина жив у час правління імператора Диоклетіяна, який був ярим гонителем християн. Мина служив у римському війську, був хоробрим воїном, а що був християнином, то рлкинів службу, бо не міг витримати знущання над братами і сестрами у вірі, пішов у гористу пустелю покутувати в постах і молитвах.

Під час святкування поганами одного зі своїх свят Мина зійшов з гори, став посеред майдану і почав голосно проповідувати Христа, закликаючи поган до навернення.

Його схопили і кинули у в’язницю. На суді Мина відмовився зректися Спасителя, Ісуса Христа і його піддали катуванням, а потім стяли голову мечем. Тіло спалили. Було це близько 304 року.

Образ Святий Мина
Образ Святий Мина

Мощі святого перебувають в Олександрії у храмі, який потім християни побудували на його честь.

Преподобний отець й ісповідник Теодор Студит виховувався дядьком Платоном, бо батьки його були в монастирі.

Невдовзі він також вступив в монастир, а коли дядько уже не мав здоров’я, то перейняв у нього керівництво монастирем в Саккудіоні. Згодом, коли на монастир почали робити набіги татари, Теодор разом з преподобним Платоном і братією перебрався до Царгорода, до Студійського монастиря, щоб його відродити. Монахів, які у ньому були називали «неусипаючими», бо вони цілодобово, міняючись, безперестанно молилися церковне правило.

Крім молитви монахи ще багато працювали фізично, щоб забезпечити собі життя.

Преподобний Теодор Студит написав для монахів Устав, якого дотримуються у багатьох монастирях й донині. Наприклад, у Києво-Печерській Лаврі та Святоуспенській Унівській Лаврі.

Згодом, коли на престол прийшов лукавий єретик Лев  Вірменин, то відновив іконоборство, а монахів почали переслідувати.

У Квітну неділю ігумен Теодор разом з монахами вийшли з хоругвами й іконами, співаючи і прославляючи Христа. Розлючений імператор кинув Теодора до в’язниці, де той пробув довгих три роки, аж доки його мучитель не сконав.

Преподобний Теодор вернувся в Царгород та невдовзі перебрався до Акрит, поблизу Никодимії, де мешкав з кількома учнями при церкві святого Трифона. Там і віддав Богу душу у 826 році.

Мощі преподобного покояться у Візантії.

Іменини цього дня святкують Богдан, Вікентій, Віктор, Євгеній, Максим, Степан, Федір.

Народні прикмети на 24 листопада
  • Тепла погода на Студита – зима також теплою буде, і навпаки.
  • Сонце 24 листопада світить на Федора – чекай похолодання.
  • Йде дощ 24 листопада – тепло протримається до Введення.
  • Багато зірок на небі – прикмета, що буде багато грибів і ягід.
  • Гуси вийшли на лід – прикмета, що буде відлига на Різдво.

У цей день добре відмовитися від ходіння магазинами і присвятити його духовному розвитку.

Читай нас в соцмережах

Поділіться статтею

Популярне

Схожі теми

Останні новини