Коли і як святкують Різдво в Україні 2023-2024: основні дати за старим і новим календарем, традиції

Розповідаємо, коли святкують Різдво у 2023 році в Україні, які існують різдвяні традиції, заборони. Також дізнаєтеся, коли Різдво перенесли на 7 січня, про страви на Святвечір та інші цікаві факти.

Різдво — одне із найбільш улюблених та очікуваних релігійних свят для українців. Воно сповнене традиційних обрядів, урочистості, тепла та взаєморозуміння. Давайте розглянемо, коли Різдво в Україні — точна дата, традиції і заборони. Святковий день розпочинається вечірньою службою в церкві та продовжується сімейними зібраннями, трапезами та обміном подарунками. Розбираємося, чому святкують Різдво 25 грудня і 7 січня. Ви дізнаєтесь, як історично виникла ця подвійність. Крім того, нагадаємо, які є на Різдво традиції в сучасному українському суспільстві та що приготувати на Святвечір.

Історія свята в Україні
Чому святкують Різдво 25 грудня і 7 січня?

Коли почали святкувати Різдво 7 січня: історія свята в Україні

Коли Різдво перенесли на 7 січня? Щоб дізнатися точні дати святкування, які за традиціями склались, слід трохи заглибитися в історію. Різдво в Україні до 1918 року українці святкували 7 січня за юліанським календарем, який був традиційним для православ’я. Святкові обряди та традиції цього періоду мали глибокі історичні корені та об’єднували різні верстви суспільства. Таке святкування залишалося традиційним до початку 20 століття.

Після реформи календаря у 1918 році, Україна перейшла на григоріанський календар, але це не призвело до істотних змін у святкуванні Різдва. Проте, радянський режим (1920-1991) у подальшому намагався обмежити вплив релігії, вводячи атеїстичні принципи та зменшуючи значення релігійних свят.

З отриманням незалежності від СРСР в 1991 році Україна почала відновлювати свої традиції. Поступово релігійні обряди та святкування Різдва стали популярними серед населення. Цей період відзначається поверненням до власних культурних коренів, включаючи традиційні різдвяні звичаї. Але дата святкування залежала від використовуваного календаря в конкретній церкві чи традиції.

Українці активно долучились до релігійних обрядів, виготовляли прикраси та готували святкові страви на Різдво. Разом з тим вплив західних традицій, таких як святкування 25 грудня, збагатило культурний ландшафт України.

Зі зростанням міжнаціональної та міжконфесійної толерантності, Різдво стало святом, яке об’єднує представників різних віросповідань. Це символ єднання та взаєморозуміння в різноманітному суспільстві.

Святкування Різдва в Україні як традиція стало важливим аспектом національної та культурної ідентичності, об’єднуючи старі звичаї з сучасністю та відображаючи динаміку розвитку країни на протязі важливих етапів її історії.

Коли святкують Різдво в 2023-2024 році
Коли святкують Різдво в 2023-2024 році

Коли святкують Різдво в 2023-2024 році

Чому святкують Різдво 25 грудня і 7 січня? Різдво, свято народження Ісуса Христа, західний християнський світ святкує 25 грудня за григоріанським календарем. У той час як православні християни, включаючи українців, обирали 7 січня за юліанським. Ця різниця виникла з історичних обставин та різниці в календарях, які західна та православна церкви затвердили для свого обчислення.

Різдво в Україні 2023 року українці святкуватимуть 25 грудня за новим стилем, разом із західною частиною християнського світу. Ця зміна відбулася через перехід Помісної православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) на новоюліанський календар від 1 вересня 2023 року.

Така реформа має важливе значення для українського християнського співтовариства, оскільки вона вирівнює Різдво Христове в Україні з датою святкування в більшості країн західного християнства. Такий перехід може також збільшити єдність віруючих із світом та сприяти взаєморозумінню між різними конфесіями християнства.

Крім того, деякими церквами буде відмічатися Різдво в Україні 2024 року, а тому все залежить від конкретних громад. Наприклад, Орієнтальна Вірменська апостольська церква відзначає свято 6 січня, в один день із Богоявленням за григоріанським календарем. Святкувати 7 січня за Юліанським календарем будуть:

 • Македонська православна церква — Охридська архієпископія;
 • Грецька православна церква Єрусалима;
 • Московський патріархат;
 • Грузинська апостольська автокефальна православна церква;
 • Сербська православна церква;
 • Польська автокефальна православна церква.

За Ефіопським календарем святкують Різдво Господнє 7 січня:

 • Ефіопська та Еритрейська православні церкви Тевахедо;
 • Східні Еритрейська та Ефіопська католицькі церкви.

А Вірменський патріархат у Єрусалимі також відзначає Різдво Господнє разом із Богоявленням, але за юліанським календарем, а тому свято припадає на 19 січня. Ці відмінності виникли внаслідок історичного розвитку та різниці традицій в різних церквах.

Як святкують Різдво в Україні
Як святкують Різдво в Україні

Як святкують Різдво в Україні

Святкування Різдва в Україні включає в себе релігійні служби, сімейні зібрання, спільне виготовлення страв, пісенні концерти виступи колядників, традиційне виготовлення різдвяних прикрас, освітлення святкової ялинки та інші заходи. Всі збираються разом, обмінюються подарунками та висловлюють побажання один одному. Кожна родина має свої унікальні традиції та обряди, але загальний акцент робиться на любові, теплі та взаєморозумінні.

Попри сучасні тенденції, зберігаються і старовинні звичаї. Вони надають особливий колорит різдвяним святам, роблять їх особливими та неповторними для українців.

Святкування Різдва в Україні: традиції та обряди
Святкування Різдва в Україні: традиції та обряди

Святкування Різдва в Україні: традиції та обряди

 • Святвечір (Святкова вечеря). Він відзначається напередодні Різдва в Україні. Це особливий момент, коли сім’ї та спільноти готуються до найважливішого християнського свята, дотримуючись традицій та зберігаючи особливу атмосферу тепла і родинного затишку.
 • Традиційні страви на Різдво. Вони включають кутю, вареники з капустою та грибами, узвар, медовуху, борщ, грибний суп, салати, рибу, смажені та варені страви, обов’язково хліб, пироги та різноманітні кондитерські вироби. Кожна страва на Різдво має своє особливе значення та символіку, пов’язану з різдвяною традицією.
 • Прикрашання дому. Головною прикрасою є ялинка з яскравими кульками, мереживом, ланцюжками та різдвяними прикрасами, які часто виготовляються власноруч. Крім того, прикрашають домівки віночками та гілками верби, символами життя та процвітання.
 • Колядування. Діти та молодь ходять від дому до дому, виконуючи традиційні різдвяні пісні та прославляючи народження Христа. Колядники отримують гостинці (солодощі, плоди, гроші або інші подарунки), а їх вистава символізує вітання та благословення для господарів.
 • Святкування у церкві. Багато вірян відвідують нічні богослужіння. Спеціальні служби проводяться під час ночі, щоб відзначити радісне народження Ісуса Христа.
  Різдвяні обряди. Вони варіюються в різних регіонах України. Наприклад, в деяких громадах традиційно розставляють веселих козаків, а в інших — вірші та пісні колядників розділяють під час святкових заходів.
Традиції Різдва в українському суспільстві
Традиції Різдва в українському суспільстві

Різдво в Україні — це період, коли люди об’єднуються, щоб ділитися радістю та глибоким значенням цього святкового періоду. Це час, коли традиції, віра та культурні цінності об’єднують сім’ї та спільноти. Зовсім неважливо, чи святкуєте ви Різдво за григоріанським, юліанським або іншим календарем, це свято приносить радість, тепло та спокій у серця всіх, хто його відзначає.

Схожі статті

11 квітня 2024 — яке сьогодні церковне свято, і чого не варто робити, щоб не лити в майбутньому гіркі сльози

Яке церковне свято 11 квітня 2024 року? Ознайомтеся з нашим матеріалом, щоб дізнатися, що у цей день святкують віряни, яким традиціям слідують, а також, які є прикмети та повір'я.

10 квітня 2024: церковне свято сьогодні, чому не можна користуватися гострими предметами та хороші прикмети

Яке свято 10 квітня 2024 року? У нашому матеріалі ви можете дізнатися, що це за день за церковним календарем, а також дізнатися, які прикмети, заборони та традиції існують на цей день.