Досить часто жінки потрапляють в ситуацію, коли потрібно готувати вечерю, а м’ясо не розморожене. В ході щоденних справ і клопоту, просто забуваємо дістати його з морозилки заздалегідь, навіть, якщо перед цим думали про це декілька разів. Утім, як зажди, цьому можна знайти рішення, і воно вже є! Перший найпростіший варіант, це набрати гарячої води з-під крану у велику миску й занурити туди м’ясо. Почекати, поки воно по-трохи почне розморожуватися. Воду можна міняти й додавати все гарячішу й гарячішу! Й таким чином, м’ясо по-трішки розморозиться, але ще буде твердим.
Другий варіант також пов’язаний із водою, але теплою. Потрібно так само взяти й набрати з-під крану води в глибоку миску, занурити туди м’ясо. Але, цього разу, туди ще й слід додати дві столові ложки солі та дві столові ложки оцету. У воді таким чином потрібно залишити м’ясо на 10 хвилин і все! Воно буде розморожене. Після, його вже можна діставати з пакету й починати маринувати.
У кого вдома нині не вимикають електроенергію, або роблять це не так часто, можуть спробувати розморозити м’ясо у мікрохвильовці. Насамперед, у цих пічках навіть є така функція, як “розморозка”. Тому, це теж хороший і швидкий спосіб. Більш вигадливі господині навіть просто ставлять м’ясо кудись в тепло: на батарею, або в духовку, яка підігріта до невеличкої температури. Таке розморожування м’яса буде дієвим, але трішки довшим, ніж перші методи, які описані вгорі.
Ще кілька варіантів розмороження м’яса: підставити його під струю води. Одні господині зазначають, що краще всього холодної, але журналісти видання пробували це робити й під гарячою водою (теплою, комфортною водою для рук). В принципі, дієві обидва варіанта. З початку починає відставати від м’яса сам пакет, у якому воно було заморожене, а потім, більш м’яким стає й саме м’ясо (починає піддаватися готовці).