Другі страви є незамінною складовою повноцінного обіду та вечері. Чому ці страви називаються “другі”? Все просто – їх подають до столу після супу. Усі основні рецепти відносять саме до цієї групи. Якщо їх називають “другі” — це не означає, що вони такі й за статусом, адже багато людей надають їм першорядної важливості.
Другі або основні страви можуть включати різні види м’яса, рибу, курей і іншого птаха, всілякі види круп і грибочки. Вони можуть бути не тільки гарячими, а й холодними, а подаватись у комплекті з соусом або без. Одна і та ж страва, тільки під різним соусом, завжди має своєрідний смак, а рецепти можна змішувати та комбінувати, все залежить від вашої фантазії.
У багатьох країнах світу для приготування другого традиційно використовувалася риба або мʼясо. Основні страви включають ще й жарку з різного м’яса, рибні та м’ясні котлети, тефтелі, гуляші, картопляні та інші запіканки, всіма улюблені пельмені, сирники, рулети, драники з сиру або картоплі і ще багато всього різноманітного. Мало приготувати обід чи вечерю, він обов’язково має бути смачним. Ми ж пропонуємо вам ознайомитися з рецептом смачних та пишних котлет. Ваші домашні обов’язково оцінять цю смакоту.
Інгредієнти
- М’ясо — 500 грамів
- Капуста — 500 грамів
- Цибуля — 3 штуки
- Курячі яйця — 3 штуки
- Панірувальні сухарі — на смак
- Сіль — на смак
- Перець мелений — на смак
- Зелень — на смак
- Соняшникова олія — для смаження
Рецепт приготування котлет
Для приготування котлет потрібно подрібнити сиру капусту в блендері або на м’ясорубці, щоб вона пустила сік. Відразу ж пропустити через м’ясорубку м’ясо, цибулю та часник.
Добре перемішати капусту та фарш. Посолити і поперчити до смаку. У фарш додати яйце, перемішати.
Розігріти сковороду, налити олію. Сформувати котлети, обваляти в панірувальних сухарях. Смажити капустяні котлети з обох боків. Готувати до появи хрусткої скоринки.
Вийняти шумівкою і викласти на паперовий рушник, щоб забрати зайвий жир.