Нині оксимель не надто популярний засіб, і тим не менш, він не втрачає своєї актуальності і донині. Як правило він готується із оцту, меду та різних трав. Але у нашому матеріалі ми пропонуємо вам приготувати його з ялини, так як в ній велика кількість вітаміну С.
Варто відмітити, що цей засіб використовують у різних цілях, але як правило він допомагає зміцнити імунітет та надати тонусу.
Експерт розповів, навіщо заливати голки ялини оцтом
Для приготування цього засобу нам необхідно мати торішні гілки ялини. Свіжі не підходять. Справа в тому, що велика кількість корисних речовин накопичується у голках з часом, як правило достатньо року для того, аби це сталося.
Оцту та голок має бути однакова кількість. Тобто пропорція становить 50 на 50. Для того, щоб приготувати простий хвойний оцет хвою необхідно крупно порізати. Далі ми поміщаємо її у скляну банку. Однак, обов’язково майте на увазі, що кришка не має бути металевою.
Далі заливаємо хвою оцтом, щільно закриваємо банку. Зберігаємо її приблизно 4 тижні у темному місці при кімнатній температурі.
Готовий хвойний оцет можна використовувати в салатах та маринадах.
Для приготування оксімелю необхідно перемішати хвойний оцет із медом у рівних пропорціях. Цей засіб вже зберігається в холодильнику.
Його можна використовувати для лікування кашлю, а також для приготування напоїв. Для приготування лимонаду, що освіжає, змішайте 25 г подрібненої молодої хвої з 1 літром холодної води, розлийте по склянках і додайте по 1 столовій ложці оксімелю.
Не варто і казати, наскільки приємним буде запах та смак у страв, в який ви будете додавати хвойний оцет. Вашу кухню не забуде ніхто, адже подібне зустрічається вкрай рідко. Але, звичайно, не варто перегинати палицю. Наприклад, на миску салату достатньо усього чайної ложки хвойного оцту.