Якщо у вашій оселі облаштована дровʼяна піч для опалення кімнат — то для її правильної роботи взимку потрібно тверде паливо. Зазвичай господарі використовують дрова або вугілля.
Взагалі обійтись в приватному будинку без твердопаливного котла досить складно. Адже ціни на газ високі і опалювати ним приміщення не кожному господарю по карману. Зігріти оселю без серйозних затрат на комунальні послуги допоможуть дрова. Головне — знати, які з них ідеально підходять для опалення та дають найбільше тепла.
По-перше, потрібно звернути увагу на те, які різновиди дров віддають більше тепла. В лідерах у цьому плані — дубові породи дерев. На другій сходинці — березова деревина.
Проте, господарям важливо знати один секрет. Справа в тому, що більше тепла виходить не від обʼєму твердого палива, а від його ваги. Це значить, що оберемок тоненьких гілок вагою 2 кг дасть стільки ж жару, скільки і одне товсте поліно, яке важить стільки ж.
Опалювати піч або котел в будинку можна й іншими видами дров. Наприклад — яблуневими, сливовими або грушевими. В сукупності із полінами дубу або берези ці дрова зможуть дати майже стільки ж тепла на 1 одиницю обʼєму, скільки і низькокалорійне вугілля.
Ще один нюанс стосується вологості твердого палива для печі. Досвідчені господарі добре знають про те, що висушені поліна дають набагато більше тепла, аніж вологі.
Незалежно від породи деревини, яку обирають для обігріву приміщення — слід надавати перевагу сухим полінцям. Адже від рівня вологості твердого палива залежить його теплопроводність.
Наведемо приклад. У вас є 1 кг відносно сухих дров, що мають вологість 25%. Якщо розпочати їх палити в печі, то під час згоряння вони віддають 3300 кілокалорій теплової енергії. Вологість, підвищена до 30% — зменшує теплопровідність дров. В такому матеріалі вона становитиме вже 3000 кілокалорій. Тобто, використовуючи добре висушені дрова, ви зможете збільшити кількість жару в печі вдвічі.
Водночас вологі дрова мають і свою перевагу. Вони довше горять. Тому їх можна додавати в гарячу піч, де вже згоряють сухі дрова. Вони уповільнять процес згоряння та продовжують його.
Щоб тепла від дров в печі було вдвічі більше — можна разом із ними додати в піч лузгу з гороху, гречки або соняшнику. Такий варіант чудово підходить для тих господарів, в кого піч має велику топкову камеру. Адже тільки в цьому випадку можна безперервно кидати паливо в топку, поки приміщення не прогріється.