Чавунна сковорідка є ідеальним посудом для смажіння. Тому її часто використовують навіть професійні шефи. А ось вдома такі пательні сучасні господині майже не використовують, бо до них занадто сильно прилипає їжа. Але зазвичай причиною цьому є неправильна підготовка посуду до використання. А дехто вважає, що сковорідку не потрібно ніяк готувати взагалі, що є помилкою.
Першим кроком буде очищення сковорідки від заводського мастила. Почати треба з миття. Так, чавунні пательні зазвичай не миються. Але саме перед підготовкою це зробити варто. Після цього їх треба гарно висушити, і для простоти можна просто поставити протерту рушником сковорідку в духовку, розігріту до 180°C, на кілька хвилин. Після цього треба прибрати всі залишки мастила. І допоможе в цьому звичайна кухонна сіль.
Насипте на дно щедрий шар солі та поставте сковорідку на сильний вогонь. Коли сковорідка добре розігріється, сіль треба помішувати — вона вбере в себе всі залишки заводського покриття. Процес триватиме доти, доки не з’явиться легкий димок — це знак, що можна знімати сковорідку з плити. Сіль викидати не варто, зберігайте її до наступного разу. Все ж цю процедуру доведеться періодично повторювати.
Наступний етап — це створення антипригарного покриття. Для нього знадобиться олія. Та підійде не будь-яка, а саме лляна. По-перше, вона харчова. По-друге, має потрібні властивості: полімеризується, коли нагрівається до високих температур. Робити це можна двома способами: на плиті або в духовці. Для створення антипригарного шару на плиті треба налити кілька столових ложок олії на пательню, розмазати кулінарним пензликом та добре прогріти. Але значно кращим ефект буде, якщо трішки заморочитися з підготовкою.
Візьміть старий “вафельний” рушник і поріжте його на невеличкі шматочки. Просочіть один олією та гарно з усіх сторін натріть сковорідку (але без надмірності). Іншим (сухим) шматочком рушника приберіть зайву олію. Після цього ставте пательню у духовку та увімкніть максимальний нагрів. Якщо на сковорідці є дерев’яна ручка, то її потрібно попередньо зняти. Після того, як духовка набере максимальну температуру, прогрійте в ній пательню близько 30 хвилин, потім вимикайте та нехай сковорідка охолоджується разом з духовкою.
Для створення дійсно якісного та стійкого антипригарного покриття потрібно повторити процедуру декілька разів. Зовні олію можна нанести лише 1-2 рази, а всередині бажано повторити процедуру 5-6 разів. Після цього ваша пательня матиме дуже гарний антипригарний шар. Щоб він був стійким, у жодному разі не варто мити сковорідку звичайними хімічними засобами чи металом. Тільки гарячою водою та м’якими губками.