Весняна обрізка винограду без помилок: покроковий “гайд” для садівників-початківців

Обрізка винограду навесні – один із найважливіших кроків до великого врожаю. Що потрібно знати виноградарям-початківцям та які дії виконати? Розповідаємо у нашому матеріалі.

Весняна обрізка винограду – важливий помічник на шляху до щедрого врожаю. Завдяки цій процедурі лоза оздоровлюється, а виноградник набуває охайного вигляду.

Якщо викоград не обрізати вчасно, то кущі сильно заростають, ягоди ростуть дрібненькими, а саму культуру часто вражають різноманітні хвороби. Правильна обрізка формує виноградний кущ, виконуватиме регулюючі функції та покращуватиме потік світла до виноградних ґрон. В цьому матеріалі розглянемо, за якими правилами обрізати виноград навесні, та які інструменти для цього використовувати.

Весняна обрізка винограду має на меті кілька завдань. Першочергово завдяки їй відбувається формування куща. Також обрізка регулюватиме кількість врожаю ягід, забезпечуватиме профілактику хвороб, сприятиме омолодженню виноградної лози.

Весняна обрізка винограду видалить пошкоджені пагони та гілки, що замерзли. Таким чином рослина буде повністю підготовлена до активного розвитку.

За якими правилами обрізають виноград весною?

Весняна техніка обрізки винограду залежатиме від форми, сорту та віку куща. Наприклад, обрізку молодих рослин проводять на 1, 2 і 3 рік, формуючи міцний скелет.

Крок № 1. В перший рік на винограді залишають 2-3 сильні пагони, обрізаючи їх на 2-4 бруньки. Довжина пагону після обрізки повинна складати 20-30 см. Усі тоненькі та слабкі гілочки повністю видаляють з куща.

Крок № 2. На 2-річному винограді обирають від 2 до 4 гілок (“рукави”) та проводят їхню обрізку на 4-6 бруньок. Бічні пагони та прикореневу поросль повністю видаляють.

Крок № 3. Формують плодові ланки. На “рукавчиках” залишають по 1-2 пагони для плодоношення, обрізаючи їх на 6-8 бруньок. Також слід залишити 1 пагін обрізаний на 2-3 бруньки – він буде заміщаючим.

Садівники розповіли, як правильно обрізати виноград
Садівники розповіли, за якими правилами обрізати виноград

Трохи по іншому проводять обрізку плодоносного винограду. Процедура допоможе підтримати форму рослини та відрегулювати врожай. Якщо у вашому саду росте виноград віком 4+ роки, то обрізайте його за наступною схемою.

Крок № 1. Огляньте кущ і видаліть з нього замерзлі, пошкоджені та засохлі пагони. Залиште над брунькою приблизно 1-2 мм та зробіть зріз під нахилом у 45 градусів.

Крок № 2. Формуються плодові ланки. На “рукаві” залишають по 1-2 пагони із бруньками в кількості від 6 до 10. Також варто залишити 1 заміщуючий пагон з 2-3 бруньками. Решту пагонів по боках видаляють.

З метою прорідження з плодоносного винограду видаляють слабкі пагони завтовшки менше 5 см. Також варто прибрати гілки, ростучих в середину куща і молоду поросль біля коренів.

Щоб почала активно рости нова лоза, на старих “рукавах” – пагони обрізають до 2-3 бруньок. Щоб в зрізи не потрапила інфекція – після обрізки їх обробляють садовим варом.

Садівники розповіли, як правильно обрізати виноград навесні
Садівники розповіли, як правильно обрізати виноград навесні

На кожному пагоні плодоносного винограду залишають не більш ніж 8-10 бруньок. Інакше вони перевантажать кущ та зменшить розмір ягід.

Старі кущі винограду віком від 10 та більше років обрізають більш інтенсивно. Старі “рукави” з них видаляють повністю, залишаючи лише 1-2 пагони. З них будуть формуватись в подальшому нові “рукави”.

Також на старому винограді можна провести проріджування. Для цього видаляють до 50% старих гілок, стимулюючи тим самим ріст молодих гілочок.

Для обрізки винограду використовують секатор, препарати для дезінфекції (марганцівка або спирт), садові рукавички для роботи, садовий вар для обробки зрізів і мішок для збору гілок.

Схожі статті

Кабачки як мед: на Херсонщині висаджують тільки ці 4 сорти, бо після них усе несмачно

Щоб виростити суперсмачні кабачки, необхідно підібрати правильний сорт. Розповідаємо в нашому матеріалі про найсолодші і найароматніші з усіх.

Чи пізно висаджувати дині у червні 2025? Агрономи тільки починають, і ось в чому секрет

В залежності від регіону дині висаджують, коли минають зворотні заморозки. Цей час припадає на кінець травня чи на початок червня. Втім, деякі агрономи саджають увесь червень. Чи не пізно це?

Ключова підживка – до 25 червня: перевірений “коктейль” для помідорів, без якого ніяк

Щоб помідори вродили в 2025-му році, городники радять підживити цю культуру особливим "коктейлем". Як приготувати його та з яких інгредієнтів – розповідає "Сенсація".

Розчиняємо це у відрі, і на кущах по 15 перців: у 2025 врожай будете роздавати тільки так

Перець як культура відрізняється особливою примхливістю, адже будь-який стрес переносить набагато гірше за своїх сусідів по грядці. Як зміцнити кущі та отримати хороший врожай?

Або зараз, або буде пізно: які кущі та дерева обрізають в червні – ще є час у 2025-му

Ми звикли до думки, що обрізку необхідно проводити або навесні, або восени. Але насправді, багато рослин потребують її саме в червні. Розповідаємо про них детальніше.

Ці сорти відмінно ростуть у нас: який гранат посадити в саду — по 30 плодів на кущиках

Зараз в Україні городники все частіше роблять спроби вирощувати гранат у себе в саду. І мова йде не про контейнерні рослини, а про посадку у відкритий ґрунт.