Палац Кирила Розумовського став останнім палацом останнього гетьмана України. Будівля спершу мала стати помешканням гетьмана, а стала палацом графа. Таким змінам посприяли російські імператриці Єлизавета Петрівна, яка дала можливість відновити в Батурині гетьманство, і Катерина ІІ, яка цю можливість забрала, позбавивши таким чином Лівобережну Україну залишків автономії і скасувавши гетьманство. Вона ж усунула гетьмана Кирила Розумовського з посади гетьмана і заборонила йому в’їзд на Батьківщину.
Перший варіант палацу Кирила Розумовського з парковим комплексом побудував у 1803 році шотландський архітектор Чарльз Камерон, але графу так і не судилося в ньому пожити. Відповідно, оздоболювальні роботи в палаці так і не були завершені. Після смерті графа палацово-парковий комплекс перейшов у власність його сина Андрія, але хлопець проживав у Відні і не міг опікуватися будівлею. Згодом палац взагалі згорів. Є припущення, що це зробив управитель сина Кирила Розумовського, щоб приховати сліди крадіжок у палаці.
Близько 100 років палац і парк перебували у запустінні, але повернути його до життя не встиг і онук останнього гетьмана.
У ХХ столітті були спроби реставрувати палац і це дало змогу вберегти його від подальших руйнувань. Нове життя палацово-парковий комплекс отримав у 2009 році, реставрацією якого займалися меценати на чолі з тодішнім президентом України Віктором Ющенком. Це була 7 спроба відновити палац і саме вона увінчалася успіхом.
Під час реставрації палацового комплексу інтер’єри відновлювалися за малюнками Чарльза Камерона та прикладами внутрішнього оздоблення Царського Села та Павловська. Значна частина експонатів картинної галереї палацу-музею передала Львівська галерея. У колекції представлені портрети всіх гетьманів України, включно з Дорошенком, Многогрішним, Хмельницьким, Вишневецьким та іншими.
Палацово-парковий комплекс часто порівнюють з французькою резиденцією королів у Версалі саме через розмах комплексу, а займає він велику територію на краю Батурина.
До палацового комплексу входить сам палац, флігелі та домова церква. У самому палаці знімали кадри зустрічі Вакули з царицею з фільму «Вечори на хуторі біля Диканьки».
Зараз у палаці відкрито музей гетьманства. Варто зазначити, що всі предмети інтер’єру належать графу Кирилові Розумовському.