Всесвітня Організація охорони здоров’я повідомила про них ще на початку вересня. І радила їх використовувати масово у країнах з низьким рівнем життя, де бракує лабораторій, персоналу і відповідного обладнання.
На сьогодні експрес-тести використовують в Іспанії, Індії, Італії. Закупила їх й Британія. Також англійці планують налагодити власне виробництво швидких тестів ковідного вірусу.
Україна також взялася закуповувати. Уже приватними лабораторіями закуплено 800 тисяч і партію за 80 млн грн планується закупити найближчим часом.
Як зазначив головний санітарний лікар В. Ляшко, у МОЗу велика надія на цей вид діагностики, оскільки він не потребує «спеціалізованих навичок і може бути здійснений швидко на місці проведення консультації сімейним лікарем або мобільною бригадою».
Втім, спеціалісти вірусологи стверджують, що точність швидкого тесту відповідає 45% і його найбільша ефективність у період – три дні до появи основних симптомів і перших три дні хвороби. На сьомий день експрес-тест матиме точність 15%.
«Краще за ПЛР на разі немає нічого», – говорить лікар вірусолог Анастасія Мироненко. – Втім, якщо за допомогою цього тесту виявлять хворобу хоч би у 45 хворих, то наскільки легше буде впоратися лабораторіям». Вона підтримує ініціативу такого тестування.
На сьогодні експрес-тест можна зробити лише у приватних лабораторіях і коштує це близько 800 гривень.
Перед тестуванням хоч би за три години не можна капати ніякі назальні краплі і не промивати пазухи носа.