Чимало українців мерзнуть навіть не лише з приходом зими, а вже в самому листопаді, як тільки стовпчики термометра показують лише +10 градусів тепла. У Єгипті за такої температури повітря взагалі закриваються всі заклади освіти й діти сидять вдома. Для нас це звичний стан, але все одно, бувають дні, коли на вулиці реально холодно і з цим просто нічого не зробити. Тоді, на порятунок приходять термочашки, або певна їжа, яка здатна зігріти. Особливо це важливо для тих, хто цілий день бігає по справах містом, або їздить громадським транспортом.
Один із чудових способів, які завжди допоможуть зігрітися, це різні спеції. До чаю, в термочашку, можна додати шматочок імбиру, до кави та какао — корицю, в їжу — куркуму, різні суміші перців, копчену паприку. Спеції мають властивість допомагати адаптовуватися до холоду, оскільки можуть зігрівати (є судинорозширювальними засобами). Їсти в холодну пору року краще всього теплі супи, запечене м’ясо та овочі. Така їжа здатна підтримувати терморегуляцію організму. А також, знижувати стрес. Імовірніше всього, що після вживання такої їжі взимку, людина настільки розслабиться, що їй просто захочеться спати.
Важливим також є вживання білка, а ось з вуглеводами, як завжди, слід бути обачними. Щодо білка: м’ясо птиці, риба, тофу (спресований продукт з соєвих бобів), яйця, горіхи, сир, бобові, гречка мають бути в раціоні постійно. Морська риба містить Омега-3 та амінокислоти, яйця багаті на білки, вітаміни А і В, містять фолієву кислоту й навіть той же Омега-3. А гречка навіть здатна омолоджувати організм, бо має в своєму складі чимало антиоксидантів і флавоноїдів. Також вона містить вітаміни А, В, D, кальцій, марганець. Горіхи взагалі настільки ситні та корисні, що можуть один чи два рази замінити повноцінний обід, якщо ситуація така, що просто немає можливості поїсти.