Пересолений оселедець легко розпізнати по зовнішньому вигляду. Зрозуміти те, що риба пересолена — можна ще в магазині. Для цього зверніть увагу на продукт. Пласка риба зі щільною структурою та деформованим хвостом свідчить про те, що вона занадто пересолена. Серед усіх оселедців варто обирати самця, якого легко визначити за формою спинки.
Зазвичай вона в них горбата, а черевце — підібране.
В самок оселедців спинка рівна, а черевце обʼємніше та трохи звисає.
Має значення і розмір. Тут бажано обирати більшу і жирнішу рибину – адже її взагалі складно пересолити. Тому в її складі міститься набагато менше солі.
Якщо ви придбали пересолений оселедець — то перейматись не слід. Адже існує мінімум 3 способи виправити ситуацію. По-перше, рибу потрібно добре випатрати. Після цього – видалити з неї голову та шкірку з плавниками.
Далі — ретельно промити водою та порізати на окремі шматочки. Далі розповідаємо про способи, які допоможуть прибрати зайву солоність з оселедцю.
Спосіб № 1. Філе оселедця потрібно занурити в молоко. Потримати там впродовж трьох годин. Протягом кожних 1.5 годин потрібно замінювати молоко. Після цього — промити оселедець водою і подати до столу. Він буде не таким солоним, як після покупки в магазині.
Спосіб № 2. Приготувати рідину, в якій вимочити солоний оселедець. Для цього оцет та воду змішують в пропорціях 1:5. Потім в розчин занурюють філе оселедцю на 1.5-2 години. Після вимочування таку рибу краще подавати на стіл разом з маринованою цибулею.
Спосіб № 3. Заварити міцний чорний чай без будь-яких домішок і дати йому охолонути. Далі потрібно занурити шматочки оселедцю на 3 години. Після цього можна дістати рибу, промити її під проточною водою та можна подавати на стіл і куштувати.