Підвищення цін на продовольство завжди дуже гостро сприймається населенням, що і не дивно — зарплати не ростуть, а якось жити на щось треба. Зовсім недавно Росія припинила експорт вітчизняної гречки в деякі країни, серед яких опинилася й Україна. Діяти ці обмеження будуть з 5 червня по 31 серпня 2021 року.
Незважаючи на це, Мінекономіки заявило, що ні дефіциту крупи, ні її подорожчання не очікується. Втім, дорожчати більше і нікуди. Зараз кілограм гречки в середньому обійдеться покупцям в 40 гривень. Через такі цін багато українців змушені замінювати її іншими крупами.
Така ж неоднозначна ситуація і з соняшниковою олією, а також з цукром. Перша, наприклад, в Польщі обійдеться майже на 23% дешевше, ніж у нас, в Іспанії — майже на 40%. При всьому при цьому в цих країнах продається саме українська олія, яка виходить дешевше вітчизняних цін навіть, хоча її ще й доставляють. Експерти пояснюють це тим, що там нижчий ПДВ на продукти харчування в порівнянні з податком в Україні.
Що стосується цукру на прилавках наших супермаркетів, то в Мінекономіки обіцяють знизити ціни на нього вже до початку літа в середньому на 3 гривні.
На подешевшання інших продуктів першої необхідності, таких як яйця, молоко, м’ясо і хліб, в найближчому майбутньому можна не розраховувати. Виходить, що навіть з урахуванням певної стабілізації цін на українському ринку їжа нашим громадянам обходиться все одно дорожче, ніж європейцям.
Далеко ходити не треба — в Польщі хліб дешевший на 20%, молоко на 35%, картопля на 33%, вершкове масло і зовсім майже на третину. Кошик з базовими продуктами з 18 позицій в Україні коштує 25,30 євро, а в Польщі 24,78, при тому, що там зарплати істотно вищі за українські.
Через те, що від державного регулювання цін на соціальні продукти уряд відмовився, а ринкових механізмів так і не з’явилося, українці при доволі скромних доходах змушені купувати продукти практично за світовими цінами, якщо не вище.