Уже з досвіду знаємо, що на Свят-вечір і також перед Великоднім сніданком прийнято, щоб хтось старший з родини поблагословив страви. Зазвичай, це робиться дуже просто: зі словами короткої молитви «благослови, Господи, їжу цю і пиття це дітям Твоїм, бо Ти благий і чоловіколюбець, Бог наш – і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь», хреститься стіл, накритий стравами.
В євреїв, однак, інша традиція. Вони благословляють не їжу, а Творця, життя Подателя. А їжа – це, в якійсь мірі, життя. Без неї людина помре. В якості основи виступає текст: «І коли ти будеш їсти й наситишся, і поблагословиш Господа, Бога твого, за добру землю, яку Він дав тобі» (Втор.8: 10).
Ті, хто стоять на стороні новозавітної традиції наполягають на тому, що коли ми просимо Господа про благословення страв, то виступаємо у ролі прохачів і постійних споживачів.
Натомість старозавітна єврейська традиція акцентує увагу на Сотворителю і на вдячності Йому.
Як правильно молитися, знаєте тільки ви. Це ваш особистий досвід Бога і стосунок з Ним.
Але загальна порада для всіх така
- Дякуйте Богові за хліб перед трапезою.
- Благословляйте тих, хто створив.
- Не забувайте, встаючи з-за столу, сказати слова подяки і Богу і господиня.
Чудовий Псалом 106 Давидів нас навчає «Дякуйте Господу, добрий бо Він, бо навіки милість Його!»
Тоді дякуйте Богові не просто за їжу, дякуйте Йому також за одяг і житло, яким Він забезпечив. Дякуйте Йому за життя, за повітря, яким дихаєте, за здоров’я і силу.
Дякуйте Йому за кожний добрий і досконалий дар, подарований Ним. Дякуйте Йому також за необмежені можливості життя в Дусі, за життя в молитві.