Водохреще у 2025 році українці святкують за новоюліанським стилем вдруге. У православній церкві це велике свято ще називають Хрещенням Господнім. Воно належить до категорії двунадесятих та завершує собою цикл різдвяних святок.
“Сенсація” розповідає, в яку дату відзначають Водохреще 2025 в Україні та яких традицій потрібно в цей день дотримуватися.
Хрещення Господнє — особливе свято, яке встановили на честь хрещення сина Божого Іісуса Христа на річці Йордан.
Євангеліє розповідає, що син Божий Іісус у віці 30 років прийшов до Іоанна Хрестителя задля того, щоб похреститися. Після ритуалу Іісус багато днів провів на самоті і в молитві посеред пустелі. Там він готувався до особливої місії.
Свято Хрещення встановили вже в перші століття після впровадження християнства. Проте до IV століття Різдво Христове та Хрещення згадували і святкували в один день. Його іменували Богоявленням.
Наприкінці IV століття Хрещення стали святкувати окремо.
Коли Хрещення Господнє в 2025 році за новим стилем?
Більше року тому УПЦ перейшла на новоюліанський календар. У звʼязку із цим дати усіх неперехідних церковних свят змістились на 13 днів. Тепер їх святкують раніше.
В новому 2025 році свято Водохреща багато вірян відзначатимуть за новим стилем. Точна дата Хрещення Господнього за новоюліанським календарем: 6 січня.
Проте деякі православні українці святкуватимуть Водохреще за старим стилем – 19 січня.
Традиції та прикмети на свято Водохреща
В давнину існувало повірʼя, що вода в день Хрещення Господнього стає святою. Річки, озера та інші водойми наповнюються цілющою рідиною, в якій обовʼязково варто скупатись — щоб здобути здоровʼя на увесь наступний рік. Хтось з вірян йде купатись в ополонку, інші ж можуть і під холодний душ вдома стати.
Наші предки вірили, що на Водохреще навіть сніг стає цілющим, тому ним можна натиратись після купання в ополонці. Купання в холодній зимовій річці на Водохреще допоможе очиститись від гріхів. Безпосередньо перед пірнанням потрібно сповідатись.
Вранці на Водохреще віряни відправляються до церкви, щоб освятити воду. Потім її приносять додому та зберігають протягом наступних 12 місяців. Для зцілення від хвороб її пʼють натщесерце. Також святою водою окроплюють приміщення.
Напередодні дня Водохреща влаштовують вечерю з пісною або голодною кутею.
У велике церковне свято Хрещення Господнього діє низка заборон. В це свято не можна лаятися, пліткувати або сваритися. Не дозволено навіть думати про щось погане та робити недобрі вчинки.
Не можна на Водохреще займатись рукоділлям та виконувати домашні справи чи прати речі.
В народі кажуть, що на Водохреще сняться віщі сни. Згідно на прикметою, якщо цього дня випаде сніг — то влітку врожай буде багатим.