28 січня 2021 – яке сьогодні свято: що можна та чого не можна робити в цей день, традиції та вірування

28 січня вважається одним з найнебезпечніших днів у році. У цей день віряни дотримувалися особливих традицій, покликаних захищати дім й родину від злих сил.

28 січня православні християни вшановують пам’ять першого християнського монаха преподобного Павла Фівейського. За народними переказами він був єдиним ченцем. який прожив у самотності 91 рік, доживши до 113 років.

Люди по-різному називали святого. Одні називають його Павлом Єгипетським, а інші – Павлом відлюдником через його стиль життя.

День Павла Фівейського або Павлів день
День Павла Фівейського або Павлів день

У народі цей день ще називали День чаклунів і вважали переломним між зимою та весною. Така назва закріпилася за 28 січня ще за часів Київської Русі. За народними повір’ями 28 січня усі чаклуни та відьми збиралися, щоб передати свої чаклунські вміння учням.

Відповідно до цього, людям слід було остерігатися порчі та пристріту. Щоб захиститися від цього, читали спеціальні “змови”, носили обереги або молилися святому Павлу Фівейському. Особливо забобонні люди цього дня стукали по дереву й тричі плювали через ліве плече.

Аби захистити помешкання та дітей від злих сил, предки клали біля вікон, дверей та у колиски дітей засушені гілочки полину або чортополоху. Також за давніми віруваннями захиститися від зла допомагало вмивання спеціально заговореною водою, над якою читали спеціальні слова, просячи у Бога захисту від негативного впливу злих сил і захисту для себе, рідних та помешкання.

Традиції та вірування на Павлів день

Традиції та вірування на Павлів деньТакож намагалися цього дня не виходити з дому без зайвої потреби, особливо після заходу сонця. Предки вважали, що саме у темну пору доби активізовується нечисть, яка полює на необачних сміливців.

Забобонні пращури не радили цього дня запрошувати додому знайомих, яких погано знали, а також не радили проводити цей день наодинці.

28 січня іменини відзначають Веніаміни, Гаврили, Івани, Олени, Максими, Михайли, Павли та Прохори.

 

Схожі статті

Точно не 25 грудня: яка справжня дата Різдва Христового — вчені приголомшили відповіддю

Свято Різдва у світі відзначають 25 грудня. Відомо, що син Божий Іісус народився взимку у першому році нашої ери. Але чи дійсно це так? Яку відповідь дають вчені — читайте в матеріалі "Сенсації".

Світяться і блищать: 5 простих ідей зробити красивий новорічний декор власноруч

Створення різдвяного і новорічного декору — цікаве заняття, яке створює навколо атмосферу свята і домашнього затишку. Пропонуємо читачам "Сенсації" 5 ідей, як власноруч створити новорічний декор.

З 1 грудня: велика Лаврська дзвіниця відкриває резиденцію Святого Миколая – ось що там буде

З 1 грудня 2024 року у великій дзвіниці Києво-Печерської Лаври запрацює Резиденція святого Миколая. Які локації там будуть працювати та коли можна навідатись туди — дізналася "Сенсація".

День святого Миколая 2024: дата за новим церковним стилем, традиції і звичаї свята

День святого Миколая за старим стилем в Україні відзначали 19 грудня. Але вже другий рік поспіль ця дата змістилась. Коли саме українці шанують памʼять святого Миколая — розповість "Сенсація".

Яке церковне свято 12 квітня 2024 – все про цей день, що не можна робити та яким прикметам можна довіряти

Яке свято 12 квітня 2024? Дізнайтеся в нашому матеріалі, що це за день, які прикмети можна розпізнати, яких традицій дотримуються віряни та чого уникають.

11 квітня 2024 — яке сьогодні церковне свято, і чого не варто робити, щоб не лити в майбутньому гіркі сльози

Яке церковне свято 11 квітня 2024 року? Ознайомтеся з нашим матеріалом, щоб дізнатися, що у цей день святкують віряни, яким традиціям слідують, а також, які є прикмети та повір'я.