Місяць липень має одне з найбільш загадкових свят, яке корінням уходить в язичницьке минуле – Івана Купала. Мало хто зараз пам’ятає про те, що до нього наші ретельно готувалися вже 5 липня.
Улянин день
Насправді жінку, яку згадують у цей день звуть не Уляна. Маючи візантійське походження, святу батьки назвали Іуліанія. Українські ж православні довго звикали до незвичного звучання і, врешті-решт адаптували під наше рідне – Уляна.
Відомо про цих християн небагато. Лише те, що вони були знатного роду людьми, та постраждали від рук язичників, про що згадується в грецьких збірниках про древніх святих. Галактіона, чоловіка мучениці, вони втопили в морі, а Іуліанію і сина Сатурнина спалили на багатті.
Традиції та обряди 5 липня
Давні слов’яни вважали 5 липня – Днем закоханих. Вважається, що Уляна таки після смерті знайшла свого коханого.
У цей день ходять парами на поле та збирають купальницю – потім з цієї трави роблять банні віники. Збирали також і іншу зелень, аби прикрасити домівки.
Обов’язково у селах 5 липня починають чистити колодязі. Вода після цього вважається цілющою.
Є кілька прикмет у цей день:
- На каменях видно волога – скоро піде дощ.
- Увечері випала роса – на наступний день буде хороша погода.
- Осадки 5 липня – до багатого врожаю зернових.
Молитва в Улянин день
Всім вірянам рекомендують у це свято молитися за здоров’я та щиро бажати його близьким. Ось ці рядки будуть цілющими:
Боже, Ти хотів, щоб Твій єдинородний Син терпів зневаги, страждання, які ми йому спричиняли, а Він показував силу і терплячість. Вислухай ласкаво наші прохання за ближніх, обтяжених недугами. І вчини, щоб ті, кого мучать болі, почувалися вибраними і по благословенними, і вірили, що Ти їх долучаєш до Ісуса Христа, Який терпів за спасіння світу.
Амінь