Цього дня іменини відзначають: Андрій, Георгій, Іван, Микола, Єгор, Сава, Федір, Аліса та Ксенія.
За церковним календарем православні християни 16 грудня вшановують пам’ять Івана Мовчуна. Про нього достеменно відомо, що Іоанн змалечку вивчав Святе Писання та вчився молитися Богові.
Після смерті батьків чоловік весь свій спадок роздав нужденним та підтримував будівництво храмів. Сам же Іоанн вирішив присвятити все життя служінню Богові й пішов у монастир, де провів майже 10 років.
Згодом доля направила його до Єрусалима, де Святий прийняв обітницю мовчання і на 9 років оселився в пустелі, де з їжі були лише трави.
За легендою, за своє служіння Іоанн отримав від Бога дар зцілення і після цього постійно допомагав хворим.
Люди вірили, що 16 грудня мовчання сприятливо позначиться на подальшому житті та позбавить людину від негараздів. Тож цього дня закликали обережно ставитися до своїх слів і частіше мовчати.
Оскільки 16 грудня вшановують день Івана Мовчальника, то всі вірування та заборони цього дня стосувалися будь-якого способу спілкування.
Наприклад, пращури вірили, якщо цього дня мовчати, то весь наступний рік людина буде красномовною.
Також вірили, що на Івана Мовчуна не можна було сваритися. А ті, хто порушував заборону, весь наступний рік жили у незгоді.
На Івана Мовчальника, 16 грудня, селяни, закінчивши всі домашні справи, намагалися раніше лягти спати. Вони не хотіли сидіти у темній хаті, оскільки боялися приходу нечистої сили. А її уявляли у вигляді чорної корови.
Люди особливо вірили, що у час з 00:00 до 03:00 години ранку особливо активізується вся нечиста сила, яка зникає зі співом перших півнів.
Також пращури були впевнені, що цього дня не можна лінуватися і уникати будь-якої роботи.
А от багато говорити, писати та думати лише про матеріальні блага суворо заборонялося.
Так само, як всі попередні дні, цього дня спостерігали за всім, що оточувало людей. Зокрема, звертали увагу на небо, кількість опадів та поведінку птахів.
Пращури помітили, якщо цього дня мало снігу або він падає на талу землю, готувалися до неврожаю наступного року.
Якщо ж зірки вночі яскраво світили, то слід було готуватися до віхоли, а якщо на 16 грудня припадала зміна Місяця, знали, що день буде теплим.
При цьому, якщо у печі сильно тріщали дрова, то це віщувало морози. А от спів снігурів 16 грудня віщував відлигу.