22 грудня 2020 – яке сьогодні свято, що можна та чого не можна робити в цей день

Цього дня жінки та дівчата розпочинали готуватися до свят, а також особливо прискіпливо починали звертати увагу на погоду.

22 грудня – 356-й день року за григоріанським календарем, до кінця року залишилося 9 днів.

На цей день іменини випадають для Олександра, Ганни, Василя, Володимира, Евфросинії, Самойла (Самуил), Сопрона (Софронія) та Степана (Стефана).

22 грудня православні християни вшановують святу Анну, матір Марії, сина Божого. Анна, так само як і її чоловік Йосип, була праведною, з дитинства шанувала церкву і молилася. Саме молитви допомогли Анні та Йосипові зачати і народити доньку Марію.

Анна з Йосипом та Марією
Анна з Йосипом та Марією

Цей день у народі ще називався Анна Зимова. Особливо це свято шанували вагітні жінки, яким заборонялося цього дня робити будь-яку роботу. Крім того, на Анни дівчатам, у яких часто боліла голова, заборонялося прясти.

На Буковині цей день знаменував початок нового року, а господині в цей час починали активну підготовку до свят: прибирали в білили хати, краще годували поросят.

22 грудня дівчата зазвичай збиралися на свої сходки, щоб узгодити святкування різдвяних свят. Дівочі товариства, як і парубоцькі, мали свої традиції. Зокрема, на таких зустрічах обирали старшу дівчину, яка займалася організзацією дівочих зборів і керувала громадськими справами.

На відміну від парубоцьких, тут не існувало обряду посвяти, але допускалися на них лише ті дівчата, які вміли вишивати, шити та прясти. Щоправда, жодної перевірки вмінь потенційним учасницям не влаштовували, проте спостерігали, як дівчата поводяться під час таких зустрічей. І якщо бачили, що дівчина працьовита, володіє цікавими техніками рукоділля або має хороші навички у цій справі, то її допускали далі: на досвітки та вечорниці.

Під час таких вечорниць дівчата не лише займалися рукоділлям, а й готували прикраси на ялинку у вигляді “павуків” та “їжаків” з соломи.

Ялинкові прикраси з соломи
Ялинкові прикраси з соломи

На Ганни особливо спостерігали за бджолами. Зокрема дивилися, чи їдять бджоли мед, навідувалися у погріб з комахами і дивилися чи добре вони рояться. Також власники пасіки ходили до омашника, де зберігали вулики і читали молитви на білий та жовтий віск і густий мед.

Наші пращури вірили, що після Анни погода повертає на весну, а зима – на мороз. Також, згідно з народними прикметами, якщо на Ганни яскраво світило сонце, то на Новий рік чекали сильних морозів, а от якщо було хмарно і на деревах з’являвся іній, то знали, що під Новий рік слід чекати відлиги.

Схожі статті